Niepokojące wieści z Niemiec i Włoch

Presja podażowa, która w minionym tygodniu zniosła notowania eurodolara poniżej poziomu 1,30, dzisiaj rano nadal utrzymuje się na wykresie tej pary walutowej. Obecnie notowania EUR/USD testują wsparcie w okolicach 1,2879-1,2900. Ten rejon jako bariera dla podaży był już testowany w piątek – i wtedy w tych okolicach uaktywniła się strona popytowa.

10.12.2012 10:51

Póki co na wykresie eurodolara mamy do czynienia z konsolidacją. Chociaż delikatne odreagowanie kursu w górę nie jest wykluczone, to – jeśli ono nastąpi – będzie raczej krótkotrwałe, a kurs euro względem dolara powróci do zniżek. Rejon 1,2879-1,2900 jest silnym wsparciem. Jeśli zostanie ono przełamane, to notowania EUR/USD prawdopodobnie spadną co najmniej do okolic 1,28.

Dymisja włoskiego premiera

Szansę na odbicie notowań eurodolara w górę zaprzepaściły niepokojące dane z Europy, które w ostatnich dniach pojawiły się na rynku. W weekend włoski premier Mario Monti poinformował bowiem o zamiarze złożenia dymisji, jak tylko zostanie uchwalona ustawa budżetowa (a więc w ciągu najbliższych tygodni). Rezygnacja Monti’ego ma związek z wycofaniem przez Silvio Berlusconiego poparcia dla rządu technokratów, które ustanowione zostało ponad rok temu, by poprawić wiarygodność Włoch w oczach zagranicznych inwestorów. Sam Berlusconi zapowiedział, że ponownie będzie zabiegał o urząd premiera.

Rezygnacja włoskiego premiera jest niepokojąca, ponieważ stawia pod znakiem zapytania to, jak będzie wyglądała dalsza polityka rządu tego kraju w czasach, w których najistotniejszą kwestią jest poradzenie sobie z ogromnym zadłużeniem Włoch. Najbardziej prawdopodobną datą przeprowadzenia nowych wyborów jest luty lub początek marca. Póki co w sondażach wygrywa centrolewicowa Partia Demokratyczna, która ma dużo większe poparcie od centroprawicowego Ludu Wolności, na którego czele stoi Berlusconi.

Przewaga proreformatorskiej lewicy jest czynnikiem uspokajającym dla inwestorów, bowiem partia ta zapowiada kontynuację polityki Monti’ego. Jednak do wyborów wiele się jeszcze może zmienić, zważywszy na to, że Berlusconi planuje potężną ofensywę polityczną i prawdopodobnie nie będzie stronił od populistycznych haseł. Umacnianie się Ludu Wolności w sondażach na pewno byłoby bardzo niepokojące dla rynków, ponieważ stawiałoby pod znakiem zapytania kontynuację polityki reform.

Ponure prognozy banków centralnych

W ostatnim czasie na złe nastroje pośród inwestorów w Europie wpłynęły także informacje z banków centralnych Niemiec i Austrii. Obie instytucje przedstawiły dość ponure prognozy wzrostu gospodarczego na 2013 r.

Bundesbank w piątek podał, że oczekiwana przez bank dynamika PKB Niemiec w przyszłym roku wyniesie 0,4%, co było negatywnym zaskoczeniem na rynku. Jeszcze w czerwcu bank prognozował, że przyszłoroczny wzrost gospodarczy wyniesie 1,6%. Co więcej, bank zasugerował, że niemiecka gospodarka – uważana za jedną z najstabilniejszych w Europie – może się niebezpiecznie zbliżyć do granicy recesji, ponieważ nowe projekcje gospodarcze są obarczone „dużą dozą niepewności” i jest ryzyko ich dalszych obniżek.

Kryzys gospodarczy da się we znaki także w Austrii – tamtejszy bank centralny oszacował przyszłoroczny wzrost gospodarczy na 0,5%, przy czym czerwcowa prognoza wynosiła 1,7%. Obie obniżki nadeszły na rynek dzień po tym, jak Europejski Bank Centralny obniżył prognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro.

USD/CAD najniżej od niemal 2 miesięcy

Pod presją podaży dzisiaj znajduje się kanadyjski dolar, aczkolwiek i tak notowania USD/CAD rozpoczęły sesję od luki spadkowej. W piątek CAD zyskał względem dolara amerykańskiego po bardzo dobrych danych z rynku pracy oraz decyzji rządu Kanady o pozwoleniu na przejęcie koncernu energetycznego Nexen przez chińskiego potentata naftowego CNOOC. Pod koniec poprzedniego tygodnia kurs USD/CAD dotarł do najniższego poziomu od miesiąca, a dzisiaj zszedł jeszcze niżej, do poziomów z połowy października.

Mimo że powyższe informacje zostały przyjęte pozytywnie przez rynki finansowe, to ich działanie prawdopodobnie będzie krótkotrwałe. Kwestia przejęcia była już raczej uwzględniona w cenach, natomiast piątkowe dane z rynku pracy były dobre nie tylko w Kanadzie, lecz także w Stanach Zjednoczonych.

Z technicznego punktu widzenia, kurs USD/CAD tkwi w wielomiesięcznej konsolidacji. W krótszym terminie – mamy dzisiaj do czynienia z testowaniem okolic 0,9884 jako technicznego oporu, naruszonego w piątek. Jeśli nie zostanie on przebity w górę, to notowania USD/CAD prawdopodobnie spadną do rejonu 0,9842.

[ Zobacz cały komentarz wraz z wykresami

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/30330/20121210_raport_dzienny_fx.pdf )

Dorota Sierakowska
analityk
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)