Niesprawiedliwe kasy
Czy lekarze i prawnicy będą musieli instalować kasy fiskalne? Fryzjerzy i taksówkarze są do tego zobowiązani. Pytają dlaczego obowiązek dotyczy tylko niektórych?
29.12.2008 | aktual.: 29.12.2008 11:26
Czy lekarze i prawnicy będą musieli instalować kasy fiskalne? Rzecznik Praw Obywatelskich złoży w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Taksówkarze i fryzjerzy pytają dlaczego oni muszą są do tego zobowiązani, a przedstawiciele innych zawodów, np. lekarze prowadzący własną praktykę, nie.
'Rzeczpospolita" podaje, że najnowsza, opublikowana 24 grudnia nowelizacja rozporządzenia ministra finansów utrzymuje zwolnienie z obowiązku posiadania kas fiskalnych dla usług prawniczych (czyli m.in. adwokatów), rachunkowo-księgowych, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania oraz usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (czyli m.in. prywatnych gabinetów lekarskich).
Bez zmian pozostają też dotychczasowe zwolnienia z ewidencji z użyciem kas w odniesieniu do niektórych rodzajów działalności. Chodzi m.in. o usługi telekomunikacyjne, pośrednictwo finansowe, sekretarskie i tłumaczeniowe oraz usługi edukacyjne.
Tak więc obowiązek posiadania kasy nie dotyczy sporego kręgu dochodowych rodzajów działaności, do których w powszechnym mniemaniu w szczególności należą kancelarie adwokackie czy gabinety lekarskie. Jednocześnie mimo protestów fiskus nakazał instalowanie kas fiskalnych m.in. w taksówkach.
Jak pisze "Rzeczpospolita", zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiednia ustawa pozostawia ministrowi finansów nadmierną dowolność w ustaleniu, komu takie zwolnienia przysługują - i jest niezgodna z konstytucją. Według Janusza Kochanowskiego powinna ona jednoznacznie określać, na podstawie jakich kryteriów można daną branże zwolnić z ustawowego obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu z zastosowaniem kas rejestrujących.
Janusz Kochanowski uważa, że w tym wypadku przepisy muszą być wyjątkowo precyzyjne, bo zgodnie z art. 84 konstytucji każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznoprawnych - w tym podatków. Dlatego zwolnienie jednostki z określonych ciężarów powinno następować wyłącznie na podstawie dokładnie wskazanych w ustawie kryteriów, możliwych do zweryfikowania z punktu widzenia zasad powszechności, sprawiedliwości i równości.
Jak pisze "Rz", z napływających do RPO skarg wynika, że zwolnienia z obowiązku stosowania kas przez prawników czy lekarzy są odbierane przez inne podmioty gospodarcze jako niesprawiedliwe.