Niewielki spadek indeksu biznesu w marcu - PKPP Lewiatan

07.04. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w marcu odnotował kolejną niewielką korektę w dół, indeks kwartalny i roczny straciły po dwa punkty. Wartość indeksu rocznego...

07.04. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w marcu odnotował kolejną niewielką korektę w dół, indeks kwartalny i roczny straciły po dwa punkty. Wartość indeksu rocznego wyraźnie przewyższa poziom indeksu kwartalnego, co sugeruje rosnące tempo ożywienia gospodarczego z kwartału na kwartał i raczej pewne pogorszenie w I kwartale tego roku w stosunku do ostatniego kwartału roku 2009.

"Na dobre wyniki gospodarki za ostatni kwartał ub. roku, które obudziły optymizm i korekty prognoz wzrostu w górę, teraz kładzie się cieniem wyraźne ochłodzenie popytu wewnętrznego. Wprawdzie utrzymujące się już od czterech miesięcy dobre wyniki produkcji sprzedanej przemysłu sugerują przełamanie spadkowych tendencji, ale zahamowanie dynamiki sprzedaży detalicznej w połączeniu z malejącym funduszem płac nie rokują szybkiego ożywienia popytu konsumpcyjnego. Wynika to z zahamowania wzrostu płac, a nawet spadku płacy realnej oraz malejącego zatrudnienia i ciągle rosnącego bezrobocia" - napisano w komentarzu do badania.

Zdaniem autorów badania, na odzyskanie poprzedniej dynamiki wzrostu trzeba będzie jeszcze poczekać, a wzrost w najbliższych kwartałach będzie raczej umiarkowany.

"Jeżeli chodzi o popyt krajowy, to nadzieja przede wszystkim w inwestycjach infrastrukturalnych, wspieranych unijnymi funduszami, a głównym motorem wzrostu pozostanie nadal eksport. Sektor przedsiębiorstw pozostaje zarówno konkurencyjny eksportowo, jak i w solidnej kondycji finansowej, i jest z pewnością zdolny do elastycznej reakcji na każą poprawę popytu globalnego. Niepokoi jednak stan finansów publicznych. Dane za ub. rok wskazują zarówno wzrost deficytu sektora publicznego jak i zadłużenia wyższe niż oczekiwano, a bieżący deficyt budżetowy realizowany jest w przyspieszonym tempie z powodu niskich przychodów z podatku konsumpcyjnego (VAT)" - dodano. Indeks popytu globalnego, który ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne stracił kwartalnie trzy punkty obniżając się do 23 pkt. Indeks roczny stracił jeden punkt i na poziomie 35 pkt pozostaje znacząco wyższy od kwartalnego. "Duża różnica na korzyść indeksu rocznego sugeruje oczekiwanie istotnej poprawy w drugiej połowie roku.
Chociaż wskaźniki produkcji sprzedanej przemysłu od czterech miesięcy sygnalizują ożywienie, to jednak wyraźnie maleje tempo sprzedaży detalicznej, co wobec spadkowej dynamiki konsumpcji zanotowanej w poprzednim kwartale może oznaczać utrwalenie tej tendencji w najbliższym okresie, zwłaszcza z uwagi na stagnację płac, a nawet spadek płacy realnej, malejące zatrudnienie i ciągle rosnące bezrobocie. Oznacza to osłabienie popytu krajowego. Na szczęście odwrotne tendencje obserwujemy w przypadku eksportu i inwestycji, co może poniekąd skompensować osłabienie wydatków konsumpcyjnych ludności" - napisano. "Jest szansa, że wraz z poprawą koniunktury na świecie eksport będzie nadal rósł, podobnie jak inwestycje pobudzane przez fundusze unijne. Niemniej trzeba się liczyć przynajmniej z czasowym osłabieniem konsumpcji, póki maleje realny fundusz płac i rośnie bezrobocie" - napisano.

Indeks finansów (oceniający rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej) zmalał o trzy punkty do 45 pkt w ujęciu kwartalnym i o cztery punkty do 52 pkt w perspektywie rocznej.

"Kwartalny indeks finansów pozostaje nadal niższy od rocznego, co sugeruje oczekiwanie dalszej poprawy i tak niezłej obecnej kondycji finansowej przedsiębiorstw, które do końca ub. roku zachowały wysoki poziom rentowności i płynności, jakby nienaruszony pogorszeniem koniunktury. Niemniej obecna ogólna korekta indeksów finansów odzwierciedla rosnące trudności w dostępie do kredytu bankowego i jego z miesiąca na miesiąc malejącą podaż, co może stać się istotnym hamulcem dalszego ożywienia gospodarki. Należy jednak oczekiwać, że wraz ze zmniejszeniem się stopnia niepewności co do dalszego rozwoju koniunktury i spadku awersji do ryzyka na rynkach finansowych sytuacja ulegnie zmianie w drugiej połowie roku" - napisano.

"Indeks makroekonomiczny, którego notowania są ciągle rekordowo niskie, stracił jeden punkt w ujęciu rocznym, ale zyskał dwa punkty w horyzoncie kwartalnym. Bieżąca poprawa wynika z malejącej inflacji i rekordowo niskiego deficytu obrotów bieżących. Pogorszenie w perspektywie rocznej natomiast odzwierciedla głównie niepokój o stan finansów publicznych. Deficyt budżetowy szybko rośnie z powodu słabych przychodów z podatku konsumpcyjnego (VAT), co jest bezpośrednią konsekwencją ograniczenia tempa wydatków konsumpcyjnych ludności, a trudno liczyć na szybkie odwrócenie tej tendencji" - dodano.

Indeks makroekonomiczny obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki.

Indeks polityczny (oceniający wpływ czynników politycznych) utrzymuje się nadal na stosunkowo wysokim poziomie powyżej połowy skali. (PAP)

nik/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finanseyykoniunktura

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)