Trwa ładowanie...
d2esuvy

Niewielkie cięcie stóp proc. niewykluczone - Filar (aktl.)

...

Share
d2esuvy

(dochodzi kolejna wypowiedź Filara)

30.7.Warszawa (PAP) - Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej Dariusza Filara niewykluczona jest jeszcze niewielka obniżka stóp procentowych, chociaż w tej chwili nie widać dla niej przestrzeni.

"Rada powtórzyła, że w nadchodzących miesiącach będzie uwzględniać informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji, sytuację na rynkach finansowych, informacje dotyczące sektora finansów publicznych i kształtowanie się kursu złotego" - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem" Filar.

d2esuvy

"Moim zdaniem nie można całkowicie wykluczyć, że jakaś furtka do niewielkiej obniżki stóp w świetle tych danych się pojawi" - dodał.

"W tej chwili nie ma tego pola (do obniżki stóp proc. - PAP)" - powiedział członek RPP w TVN CNBC.

Filar podkreśla także, że w obecnej sytuacji RPP nie widziała przestrzeni do cięcia stóp procentowych.

"Po pierwsze inflacja w Polsce utrzymuje się na górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego Rady, czyli wynosi 3,5 proc. A przy już dokonanych obniżkach stóp mamy stopę realną zero" - podkreśla członek Rady.

d2esuvy

"Przestrzeni do obniżek stóp nie ma obecnie również dlatego, że inflacja bazowa wprawdzie się obniża, ale bardzo wolno" - dodał.

Jego zdaniem jest także prawdopodobne, że inflacja nie będzie spadać tak szybko jak się spodziewano. Możliwe jest także, zdaniem Filara, że w IV kwartale ceny paliw zaczną podwyższać wskaźnik CPI.

Filar uważa także, że w świetle obecnie dostępnych danych w II kw. dynamika PKB pozostała dodatnia, zaczyna się także rysować szansa, że w III kw. Polska zanotuje wzrost gospodarczy. (PAP)

bg/ gor/

d2esuvy

Podziel się opinią

Share
d2esuvy
d2esuvy