Nieznacznie spadła cena pszenicy; nadal drożeje wieprzowina - MRiRW
W drugiej połowie czerwca nieznacznie obniżyła się cena skupu pszenicy konsumpcyjnej, nadal drożeje mięso wieprzowe - wynika z cotygodniowej analizy...
29.06.2009 | aktual.: 29.06.2009 15:01
- W drugiej połowie czerwca nieznacznie obniżyła się cena skupu pszenicy konsumpcyjnej, nadal drożeje mięso wieprzowe - wynika z cotygodniowej analizy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
ZBOŻE
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 15-21.06.br. po czterotygodniowym wzroście, przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej obniżyła się nieznacznie (o 0,2 proc.) i wyniosła 564 zł/t. Był to poziom cen o blisko 6 proc. wyższy niż przed miesiącem, ale o ok. 31 proc. niższy niż przed rokiem.
Nadal wahają się ceny żyta konsumpcyjnego. W analizowanym tygodniu za ziarno to rolnicy przeciętnie uzyskiwali 369 zł/t, tj. o 2,3 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Cena ta była o prawie 3 proc. wyższa niż przed miesiącem, ale o ok. 50 proc. niższa niż przed rokiem.
W porównaniu do poprzedniego tygodnia nieco tańszy (o 0,3 proc.) był jęczmień paszowy, za zboże to płacono średnio 435 zł/t, tj. o 2,6 proc. więcej niż przed miesiącem. Było to jednocześnie o ponad 39 proc. mniej niż w porównywalnym okresie ub.r.
Z uwagi na malejące zapasy kukurydzy przy rosnącym zapotrzebowaniu na to ziarno, nadal utrzymuje się wzrostowa tendencja jego cen w skupie. W trzecim tygodniu czerwca przeciętna cena kukurydzy ukształtowała się na poziomie 684ázł/t, tj. o prawie 4 proc. wyższym niż tydzień wcześniej i o blisko 19 proc. wyższym niż przed miesiącem. W odniesieniu do roku ubiegłego ziarno to było tańsze o ok. 9 proc.
MIĘSO
Utrzymuje się sezonowy wzrost cen skupu żywca wieprzowego. W trzecim tygodniu czerwca br. średnia cena osiągnęła rekordowo wysoki poziom 5,10 zł/kg.
Wzrostowy trend cen utrzymuje się również w skupie żywca wołowego. Wáanalizowanym okresie dostawcy otrzymywali za niego przeciętnie 5,04 zł/kg wobec 5,02 zł/kg w poprzednim tygodniu. Wáporównaniu do notowań sprzed miesiąca i roku było to odpowiednio oá2,5 proc. i 16,6 proc. więcej.
W odniesieniu do poprzedniego tygodnia o 4,4 proc. podrożały kurczęta brojlery. W dniach 15-21.06.br. średnio płacono za nie 3,76 zł/kg, o 10,5 proc. więcej niż przed miesiącem i o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.
Spadek cen (o 0,7 proc.) odnotowano w przypadku indyków. Ich przeciętna cena powróciła do poziomu sprzed miesiąca - 5,27 zł/kg. Była ona jednak o prawie 18 proc. wyższa niż przed rokiem.
MLEKO
Odtłuszczone mleko w proszku, tak jak przed miesiącem zbywano średnio po 6,90 zł/kg. Cena ta była o ponad 8 proc. niższa niż przed rokiem. (PAP)
bg/ jtt/