Trwa ładowanie...
d2bwpys
d2bwpys
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

NIK prowadzi kontrole ws. Lasów Państwowych i wywozu leków za granicę

NIK sprawdza, jak wypłaty z Lasów Państwowych do budżetu państwa wpływają na stan finansów tego przedsiębiorstwa - poinformował w środę w Sejmie prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski. NIK prowadzi też kontrolę ws. wywozu leków za granicę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2bwpys

Chodzi o obowiązek przekazania przez Lasy do budżetu państwa 1,6 mld zł, który Sejm nałożył na przedsiębiorstwo w styczniu 2014 r. Posłowie uchwalili wówczas nowelizację ustawy o lasach, zgodnie z którą Lasy Państwowe w latach 2014-2015 miały wpłacić do budżetu państwa 1,6 mld zł w dwóch rocznych transzach po 800 mln zł. Z kolei od 2016 r. Lasy rocznie mają przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Środki te mają być przeznaczone na budowę i przebudowę dróg lokalnych.

"Wpływ tego obowiązku na kondycję Lasów Państwowych jest przedmiotem troski NIK. W tym zakresie prowadzimy kontrolę w Lasach Państwowych i w najbliższym czasie poinformujemy państwa o efektach tej kontroli, czyli o kondycji finansowej i całokształcie polityki finansowej i gospodarowaniu Lasów Państwowych" - zapewnił posłów Kwiatkowski.

Ponadto, jak poinformował szef NIK, Izba prowadzi też szeroko zakrojoną kontrolę dotyczącą wywożenia lekarstw z polskich hurtowni za granicę. Chodzi o sytuacje, gdy hurtownie i część aptek w ramach importu równoległego sprzedają niektóre leki do innych krajów, w których ceny są znacznie wyższe niż w Polsce, np. do Austrii czy Niemiec; nierzadko hurtownia odmawia sprzedaży aptece w Polsce, jednocześnie sprzedając ten sam lek hurtowni za granicą.

d2bwpys

"Będziemy chcieli państwa poinformować o wnioskach z tej kontroli jesienią. To jest bardzo szeroka kontrola. Analizujemy dane we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Ściągamy informacje przez nasze odpowiedniki, jak one sobie radzą z problemem wywozu leków" - wskazał Kwiatkowski.

Szef NIK przedstawiał w środę w Sejmie analizę wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2014 r. Najwyższa Izba Kontroli oceniła pozytywnie wykonanie ustawy budżetowej za rok 2014, jednak negatywnie oceniła wykonanie budżetu państwa przez Krajowe Biuro Wyborcze z powodu nierzetelnego prowadzenia postępowań o udzielenie zamówień publicznych i niegospodarnego wydatkowania środków publicznych na informatyczną obsługę wyborów. Wadliwe przygotowanie obsługi informatycznej wyborów uniemożliwiło sprawne obliczenie i ogłoszenie wyników wyborów samorządowych.

d2bwpys

Podziel się opinią

Share
d2bwpys
d2bwpys