Niższe pensje? W jakich branżach?

72 proc. pytanych pracodawców odpowiedziało, że w najbliższym czasie nie zamierza zmieniać pensji swoim pracownikom. Płace chce podnieść tylko 15 proc. szefów. W większości firm nie należy spodziewać się spektakularnych podwyżek czy wzrostu zatrudniania.

Niższe pensje? W jakich branżach?

02.02.2014 | aktual.: 17.02.2014 11:30

W większości firm także wynagrodzenie pozostanie na tym samym poziomie. 72 proc. pytanych przedsiębiorców odpowiedziało, że w najbliższym czasie nie zamierza zmieniać pensji swoim pracownikom. Płace chce podnieść 15 proc. firm, a 13 proc. postąpi odwrotnie i obniży zarobki.

Negatywne nastroje przejawiają się też w niechęci firm do inwestowania. 60 proc. przedsiębiorców nie planuje w najbliższym czasie żadnych inwestycji. Najlepszy klimat pod tym względem panuje w branży komputerowej, a najgorszy w biurowej i transportowo-logistycznej.

Kto zarobi więcej?

Większość firm nie planuje podwyżek w przyszłym roku, ale są zawody, których przedstawiciele mogą liczyć na wyższe zarobki. Z danych zebranych w Raporcie Płacowym Advisory Group TEST Human Resources wynika, że najbardziej wzrosną wynagrodzenia specjalistów i kierowników przedsiębiorstw, odpowiednio o 3,8 i 3,5 proc. Dodajmy, że ich pensje najbardziej wzrosły także w 2013 roku. U tych pierwszych zwiększyły się o 3 proc., a u drugich o 2,9 proc.

Mniejszy wzrost płac czeka w 2014 r. przedstawicieli najwyższej kadry zarządzającej (2,1 proc.). Na tym szczeblu najczęściej można się spotkać z polityką zamrażania płac. Na niewielkie podwyżki będą mogli liczyć pracownicy fizyczni (2,7 proc.). Większe płace będą oferowały oddziały przedsiębiorstw zagranicznych, które działają w naszym kraju. Rodzime firmy – tradycyjnie już - planują je na niższym poziomie. Coraz więcej firm rozważa możliwość przyznawania większych premii zamiast podwyższania wynagrodzenia. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć wzrostu stałych kosztów zatrudnienia.

Prognozowane podwyżki w 2014 roku (według AG TEST Human Resources): specjaliści - 3,8 proc., kierownicy - 3,5 proc., dyrektorzy - 3,0 proc., pracownicy fizyczni - 2,7 proc., zarząd: 2,1 proc.

Co to jest badanie Busometr? To indeks nastrojów gospodarczych, jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów. Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2013 przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Związku Przedsiębiorców Polskich. Obejmuje następujące komponenty: rynek pracy, inwestycje i koniunktura gospodarcza.

KK/AK/WP.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (511)