Trwa ładowanie...

Niższy podatek od wygranej na loterii

Przedsiębiorca, który wygrał auto, nie doliczy go do przychodów z działalności.

Share
Niższy podatek od wygranej na loterii
Źródło: Jupiterimages
dympr0j

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 lipca. Potwierdził, że podatek od wygranej w loterii organizowanej dla współpracujących z firmą ubezpieczeniową pośredników wyniesie tylko 10 proc.

Gdyby doliczali nagrodę do przychodów z działalności gospodarczej, zapłaciliby 18 lub 32 proc. daniny (albo 19 proc., jeśli rozliczają się stawką liniową). Dlatego wyrok ten na pewno ucieszy wszystkie firmy, które w ten sposób premiują swoich współpracowników.

Samochód dla pośredników

Firma ubezpieczeniowa organizuje loterię promocyjną (na podstawie zezwolenia ministra finansów) dla swoich pośredników. Większość z nich prowadzi działalność gospodarczą. Warunkiem uczestnictwa w loterii jest sprzedanie polisy klientowi. Każda zawarta umowa to jeden los. Do wygrania są cztery samochody osobowe.

dympr0j

Jak opodatkować nagrodę? – o to spółka zapytała we wniosku o interpretację. Czy można zastosować 10-proc. ryczałt? Zdaniem spółki jest to możliwe. Zgodnie bowiem z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT w taki sposób rozlicza się wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, niezależnie od tego, że uczestnicy są przedsiębiorcami. Z przepisów wyraźnie wynika, że nagrody są inaczej opodatkowane niż przychody z działalności gospodarczej. Ustawa o PIT mówi też, że organizator loterii powinien pobrać od wygranej podatek. Ciążą więc na nim obowiązki płatnika bez względu na to, czy nagroda wydawana jest konsumentowi, pracownikowi czy też przedsiębiorcy. Ustawodawca nie przewidział żadnych odstępstw od tej zasady, tak jak np. przy rozliczaniu należności z umów-zleceń.

Warszawska Izba Skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Uznała, że udział w loterii ma ścisły związek z działalnością gospodarczą pośredników. Dlatego zwycięzcy powinni zaliczyć wartość nagrody do firmowych przychodów. Opodatkują ją stawką liniową albo według skali. Art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT mówiący o ryczałtowej daninie nie ma tu zastosowania, a na organizatorze loterii nie spoczywają obowiązki płatnika.

<a href="https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/co-to-jest-przychod,141,0,2417037.html">Przychód</a>, ale nie firmowy

Spółka twierdziła jednak, że zarówno z literalnego brzmienia przepisów, jak i wykładni systemowej wynika, iż ryczałtowe opodatkowanie ma zastosowanie do wszystkich wygranych i nagród. Powołała się też na orzecznictwo, z którego można wywnioskować, że nagroda jest związana z działalnością gospodarczą, tylko jeśli stanowi upust cenowy albo ukryte wynagrodzenie.

Warszawski WSA przyznał jej rację. Podkreślił, że art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT odnosi się do wszystkich podatników. Teza fiskusa, że ryczałtowy sposób rozliczenia nie dotyczy prowadzących działalność gospodarczą, jest nie do przyjęcia. Ze stanu faktycznego wynika, że mamy do czynienia z loterią, bo są w niej elementy losowości i przypadkowości.

dympr0j

Inaczej by było, gdyby nagrody były formą ukrytego wynagrodzenia dla wybranych pośredników, np. w losowaniu czterech samochodów brałyby udział tylko cztery osoby. Nie jest to wtedy loteria i nie można zastosować ryczałtowego rozliczenia (sygn. III SA/Wa 169/10).

– Do tej pory organy podatkowe automatycznie kwalifikowały takie wygrane do przychodów z działalności gospodarczej zwycięzcy – mówi doradca podatkowy Daniel Gawlas, reprezentujący spółkę w tej sprawie. – Miejmy nadzieję, że ten wyrok wpłynie na zmianę ich stanowiska.

Promocje

Kiedy gra losowa, kiedy zwolnienie

— Z ustawy o grach hazardowych wynika, że loteria promocyjna zaliczana jest do gier losowych. Są to „gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin” (art. 2 ust. 1 ustawy). W loterii promocyjnej uczestniczy się przez nabycie towaru, usługi lub innego dowodu udziału. Organizator oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe.

dympr0j

— Nagrody w loteriach promocyjnych, których jednorazowa wartość nie przekracza 2280 zł, są zwolnione z podatku dochodowego. Mówi o tym art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT. Warunkiem zastosowania zwolnienia jest zorganizowanie loterii przez uprawniony podmiot (na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Przemysław Wojtasik

dympr0j

Podziel się opinią

Share
dympr0j
dympr0j