Trwa ładowanie...
rpp

Noga: obniżanie stóp proc. po 25-50 pb

Dalsze obniżanie stóp procentowych powinno odbywać się w porcjach po 25-50 pb a nie 75, jak to miało miejsce w grudniu i styczniu, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Marian Noga.
Share
Noga: obniżanie stóp proc. po 25-50 pb
Źródło: PAP
d2qypf9

Według niego, inflacja konsumencka powróci do celu banku centralnego, wynoszącego 2,5%, w połowie tego roku, ale na koniec roku lekko wzrośnie, do 2,8-2,9%, zaś trwały powrót do celu nastąpi w I kw. 2010 r.

_ Ja raczej nie byłbym skłonny decydować się na takie porcje obniżek. Uważam, że gospodarka, podmioty rynkowe muszą mieć możliwość zamortyzowania takiej właśnie obniżki, zaadaptowania jej do swojej działalności gospodarczej, więc jestem zwolennikiem obniżek o 25-50 pb _ - powiedział Noga w środowym wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Podkreślił, że nie zgadza się z opiniami, by mocne uderzenie o 75 pb było lepsze.

d2qypf9

Dodał, że pozytywnie ocenia działania rządu zmierzającego do ograniczenia skutków globalnego kryzysu finansowego. Zgodził się też z opinią ministra finansów Jacka Rostowskiego, że decyzja o utrzymaniu deficytu budżetowego na poziomie 18,2 mld zł umożliwia obniżki stóp.

_ Myślę, że to jest stworzenie określonej przestrzeni dla obniżek stóp procentowych, bo to oznacza, że mniej będzie musiał emitować obligacji na pokrycie ewentualnego większego deficytu i to sprzyja temu, żeby inflacja jak najszybciej powróciła do założonego celu. A więc w pełni potwierdzam zdanie pana ministra Rostowskiego _ - powiedział Noga.

Jednak, według członka władz monetarnych, średnioroczna inflacja będzie w tym roku wyższa niż przewidywane przez rząd 1,9%.

_ Widziałem wewnętrzne prognozy NBP i tam sytuacja wygląda w ten sposób: wprawdzie w połowie tego roku osiągniemy cel, czyli 2,5%, natomiast w drugiej połowie roku, przeze wszystkim na przewidywany wzrost cen kontrolowanych inflacja ponownie wzrośnie do końca grudnia, gdzieś w okolice 2,8-2,9% _ - powiedział Noga.

d2qypf9

_ Ale jestem przekonany, że w pierwszym kwartale następnego roku zejdziemy do celu na trwale, a nawet może się potem inflacja obniżać _ - dodał.

Inflacja konsumencka wyniosła w grudniu 3,3% r/r wobec 3,7% miesiąc wcześniej. RPP podała w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie się nadal obniżać do celu inflacyjnego.

Po wtorkowej, trzeciej z kolei, obniżce stóp procentowych podstawowa stopa referencyjna wynosi 4,25%. (ISB)

tom

d2qypf9

Podziel się opinią

Share
d2qypf9
d2qypf9