Trwa ładowanie...

Nord Stream: Zaznaczcie na mapie i niech martwi się kapitan

"Nasz Dziennik" dotarł do treści zezwolenia na budowę gazociągu Nord Stream biegnącego przez niemiecką strefę ekonomiczną.

Share
Nord Stream: Zaznaczcie na mapie i niech martwi się kapitanŹródło: Jupiterimages
d2180cl

Dokument wydany przez Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii w Hamburgu potwierdza, że instalacja rury utrudni manewrowanie statkom zawijającym do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Chodzi o jednostki dużych gabarytów i o dużym zanurzeniu.

Aby trudności z wchodzeniem do portów ograniczyć do minimum, Niemcy proponują, aby położenie rury dokładnie opisać na mapach żeglugowych. Wówczas każdy kapitan statku miałby pełną orientację, na jakiej jest pozycji i jaką najbezpieczniejszą dla statku trasę wybrać - pisz "Nasz Dziennik".

W opinii urzędu, położenie rury nie utrudni statkom wchodzenia do polskich portów. Niemcy twierdzą - opierając się na badaniach zainteresowanego sprawą koncernu Nord Stream - że rura zostanie położona na głębokości 18 metrów. To wystarczająco głęboko, by gazociąg nie utrudniał ruchu statków - czytamy w "Naszym Dzienniku".

W dalszej części zezwolenia napisano też, że w przyszłości w ciągu kilku lat rurociągi ze względu na ruchy wody i grunt osadowy samoczynnie "wkopią się" w dno Bałtyku.

"Nasz Dziennik" ostrzega jednak, że jeśli z czasem do polskich portów zechcą zawijać większe jednostki, nie będą w stanie przepłynąć nad rurą.

d2180cl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2180cl
d2180cl