Noszą głowę wyżej niż powinni. Co z takimi robić?

Jesteś pewny siebie? To znaczy, że należysz do grupy osób ukierunkowanych na przywództwo i odnoszenie sukcesów. Takie jednostki często obejmują wysokie stanowiska w korporacjach.

Noszą głowę wyżej niż powinni. Co z takimi robić?

Uśmiech na twarzy, pewna siebie pozycja, mocny uścisk suchej ręki, zawsze konkretna ocena sytuacji – tak prezentuje się pracownik znający swoją wartość, mający w firmie poczucie misji, przekonanie o własnej nieomylności i pewność, że się uda. Osoba pewna siebie lubi wybijać się z tłumu. Dokładnie wie czego chce i to osiąga. Jest to jeden z najbardziej ukierunkowanych na osiąganie celów typ osobowości. Jeśli do tego cechy te idą w parze z umiejętnością szybkiego nawiązywania kontaktów, droga do kariery przed takim człowiekiem stoi otworem.

Dobry, czyli zły

Czy otoczenie w pracy akceptuje człowieka dającego z siebie 100 proc. perfekcji i doskonałości, nie lękającego się podejmować trudnych wyzwań? Otóż nie! Bardzo często takie osoby zrażają do siebie kolegów z pracy. Potwierdzają to opublikowane w piśmie „Journal of Personality and Social Psychology” badania. Okazuje się bowiem, że osoby te podnoszą poprzeczkę i zwiększają oczekiwania wobec wszystkich pracowników. Sprawiają też, że inni wypadają przy nich gorzej. To dlatego koledzy z pracy często ich nie tolerują. Główny autor pracy Craig Parks, stwierdził, że nie ma znaczenia, że bezinteresowne osoby mogą lepiej przysłużyć się ogólnemu dobru grupy lub realizowanemu zadaniu. - To co jest obiektywnie dobre, ludzie postrzegają subiektywnie jako zło - podkreślił.

Znajdź swoje miejsce

- Znam swoje miejsce, ale nie jestem szarą myszą - opowiada Katarzyna, długoletnia asystentka prezesa w dużej poznańskiej firmie. - Mogę powiedzieć z całą pewnością, że jestem prawą ręką szefa firmy. Czuwam nad wszystkim tak, by prezes mógł podejmować kluczowe dla spółki decyzje, nie zaprzątając sobie głowy drobiazgami. Bycie świadomym swojej pozycji w firmie to niewątpliwie wieki atut, jednak często wysokie mniemanie o sobie zderza się brutalnie z rzeczywistością, która przestaje być taka różowa. Bowiem kiedy ktoś ma bardzo wysokie mniemanie o sobie, ma też niezwykle wysokie wymagania. Jeśli jest szefem, zazwyczaj wymaga od innych. Gorzej, kiedy zatrudniony jest jako szeregowy pracownik. Postrzeganie własnej osoby jako lepszej, mądrzejszej i bardziej doświadczonej, prowadzić może do wielu konfliktów.

Warto też dodać, że osoba pewna siebie za wszelką cenę chce być traktowana w szczególny sposób. O swojej wielkości przekonuje otoczenie praktycznie w każdej sytuacji.

Słabe strony

Wielkość jednostek stawiających siebie ponad innymi może być męcząca dla nich samych. Ich słabe strony bywają męczące dla współpracowników tak samo mocno jak ich wyniosłość. Przede wszystkim cechuje ich mała odporność na krytykę, nawet jeśli jest ona łagodna i konstruktywna. To sprawia, że z człowiekiem przekonanym o własnej nieomylności, czasami wręcz nie da się pracować.

Postaw granice

Jeśli w pracy mamy do czynienia z kimś zbyt pewnym siebie, bezwzględnie musimy postawić takiej osobie granice. Jeśli tego nie zrobimy, zachęcamy otoczenie do wielu zachowań, których nie akceptujemy. Niestety, po dłuższym czasie trudno będzie dochodzić swoich praw.

- Zawsze jest tak, że jeśli pozwalamy innym na to żeby nas wykorzystywali lub po prostu z nas korzystali, pozwalamy na przekraczanie magicznej granicy szacunku. Ten szacunek to świadomość zakresu naszych obowiązków i docenianie tych działań i zachowań, kiedy robimy coś ponad to, co powinniśmy w ramach codziennych obowiązków – mówi Małgorzata Rymkiewicz , trener i terapeuta w Dynamic Solutions Group.

ml/JK

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)