Nowa cyfrowa poczta
Poczta Polska wprowadza nową platformę pod nazwą Envelo. Dzięki niej klient będzie mógł w Internecie kupić i wydrukować znaczki pocztowe oraz wysłać listy lub kartki, które w formie papierowej dostarczy listonosz. Usługa ma być dostępna przez 24 godziny na dobę.
Nowa propozycja Poczty Polskiej jest odpowiedzią na wyniki badań przeprowadzonych na jej zlecenie przez Homo Homini. Wynika z nich, że szczególnie młodzi klienci oczekują, że większość spraw związanych z usługami masowymi będą mogli załatwić przez Internet.
Envelo to internetowa platforma pocztowa służąca do bezpiecznego wysyłania korespondencji elektronicznej. Dziś wprowadzono trzy najpopularniejsze produkty - neoznaczek, neolist oraz neokartkę. Pierwsza opcja to możliwość opłacenia i wydrukowania znaczka, z dowolnym wzorem graficznym, bezpośrednio na kopercie, bez wychodzenia z domu i bez konieczności wizyty w placówce.
Pozostałe dwie umożliwiają zlecenie wysłania listu albo kartki przez Internet, potem przesyłka zostanie dostarczona w tradycyjnej formie przez listonosza na wskazany adres. Obecnie przygotowano gotowe wzory listów, jak CV czy pisma reklamacyjnego. Neokartka jest już usługą dostępną na smartfonach i pozwala na wysłanie dowolnego zdjęcia jako widokówki. W ciągu najbliższego kwartału platforma Envelo ma być dostępna na urządzenia mobilne.
Poczta Polska zakłada, że w ciągu pół roku z nowej platformy będzie korzystać 300 tysięcy użytkowników. W ciągu roku zaś Poczta Polska ma nadzieję, że liczba klientów korzystająca z Envelo przekroczy pół miliona - powiedział nam Grzegorz Świdwiński, prezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe.
Dzisiejszy start ma Envelo to tylko początek. W przyszłości Poczta Polska będzie posiadała na platformie Envelo pełne portfolio usług cyfrowych dopasowanych do różnorodnych grup klientów.
- Będzie to faktura elektroniczna, list skanowany, czyli elektronizacja korespondencji przychodzącej, ePodpis i eUmowa, czyli podpisywanie elektronicznych dokumentów z poświadczeniem zapewniającym moc prawną czy finalnie elektroniczny list rejestrowany. Docelowo platforma będzie miejscem skupiającym wszystkie e-usługi pocztowe. Pod tym względem będzie to unikatowe rozwiązanie na tym rynku - zapowiada Grzegorz Świdwiński.
Poczta Polska chce także dzięki dostępowi do baz danych i systemów różnych organów państwa oferować obywatelom różnego rodzaju dokumenty, np. wypisy z rejestrów, dokumenty z Krajowego Rejestru Sadowego. Dzięki temu nie będą oni musieli jechać po nie do oddalonych miejscowości, ale odbiorą je na najbliższej poczcie.