Trwa ładowanie...
d4hk714

Nowa siedziba urzędu marszałkowskiego w Szczecinie za 87 mln zł

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego będzie miał nową siedzibę przy ul. Piłsudskiego w Szczecinie. Pieniądze na wartą 87 mln zł inwestycję pochodzą z Unii Europejskiej oraz z budżetu samorządu.

Share
d4hk714

W poniedziałek władze samorządowe podpisały umowę wartą 2,5 mln zł z wykonawcą dokumentacji, odpowiada on za projekt nowej siedziby przy ul. Piłsudskiego 40-42.

"Urząd będzie mieścił się w samym centrum miasta: w modernistycznym budynku starej przychodni oraz w nowym biurowcu wybudowanym w kwartale" - zapowiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. "Położenie działki, powstanie reprezentatywnego obiektu oraz możliwości finansowania budowy ze środków Unii Europejskiej zadecydowały o konsolidacji siedzib" - zaznaczył.

Geblewicz powiedział, że prace rozpoczną się w pierwszym półroczu 2018 r. od remontu i termodernizacji byłej poradni specjalistycznej Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. W pięciopiętrowym budynku ma powstać Centrum Funduszy Unijnych. Roboty budowlane będą trwać ok. 21 miesięcy.

"W drugiej połowie 2018 r. rozpocznie się budowa nowego demonstracyjnego budynku pasywnego, który będzie właściwą siedziba urzędu marszałkowskiego. Chcemy, by był to przykład bardzo nowoczesnego budownictwa ekologicznego. Takiego obiektu jeszcze w Szczecinie nie ma. Zakładamy, że do końca 2020 r. budowa się zakończy, a urzędnicy przeprowadzą się do nowej siedziby" - zaznaczył.

d4hk714

Marszałek zapewnił, że w nowym obiekcie znajdzie się miejsce dla wszystkich urzędników. "14 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej daje możliwość centralizacji wszystkich biur. Konsolidacja nie obejmuje jednak siedziby Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, która znajduje się w stworzonym specjalnie budynku przy ul. Mickiewicza. Zastanawiamy się, czy fragment skrzydła Zamku Książąt Pomorskich, gdzie znajduje się obecnie biuro marszałka, nie pozostanie przestrzenią reprezentacyjną" - powiedział.

"Zabudowa działki przy ul. Piłsudskiego wiąże się z rozbiórką budynków użytkowanych przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego i przeniesienia ją do obiektów znajdujących się przy ul. Twardowskiego oraz ul. Duńskiej, mieszczących się w północnych dzielnicach Szczecina. Planujemy także budowę garażu podziemnego" - dodał marszałek.

"W tej inwestycji nie tylko sama architektura będzie istotna, ale także technologia, w jakiej będzie ona wykonywana" - powiedziała Małgorzata Golenko, prezes firmy Pas Projekt, odpowiedzialnej za dokumentację projektową. "Będziemy zwracać uwagę na funkcjonalność oraz na minimalizację wykorzystywania energii pierwotnej w obiekcie" - dodała.

Jak wyjaśnił Geblewicz, dotychczasowa praca urzędu była rozproszona między ośmioma różnymi lokalizacjami, co m.in. utrudniało przemieszczanie się dokumentów czy komunikację grup roboczych. Marszałek liczy, że nowy budynek pomoże w identyfikacji urzędu przez mieszkańców Szczecina i regionu.

d4hk714

Jak poinformował urząd marszałkowski, projekt konsolidacji siedziby zostanie sfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego zabezpieczono środki w wysokości 70 mln zł. Samorząd planuje również pozyskać 5 mln zł z funduszy krajowych, a ponad 12 mln zł będzie pochodziło z budżetu województwa.

Marszałek Olgierd Geblewicz poinformował, że koszt wynajęcia oraz eksploatacji ośmiu dotychczasowych lokalizacji urzędu wynosi ok. 5,5 mln zł rocznie.

d4hk714

Podziel się opinią

Share
d4hk714
d4hk714