Nowak: negocjujemy z Litwinami warunki porozumienia ws. Baltic FAB
Minister transportu Sławomir Nowak powiedział, że nie zapadły żadne decyzje wykonawcze ws. utworzenia z Litwą Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej (Baltic FAB), czyli wspólnej przestrzeni powietrznej. Polska wciąż negocjuje warunki tego porozumienia.
Nowak pytany przez dziennikarzy przypomniał, że Polska jest zobowiązana przepisami unijnymi do stworzenia tzw. FAB, czyli wspólnej przestrzeni powietrznej z którymś z państw członkowskich UE. Polska - według planów z 2004 roku - miała tworzyć wspólny FAB Bałtycki z Litwą, Łotwą i Estonią.
- Niestety w skutek negocjacji - zbyt długich w mojej ocenie - w latach 2004-06 z tego porozumienia wykruszyły się Estonia i Łotwa - mówił w poniedziałek Nowak. Minister zapewnił, że "nie ma mowy o oddawaniu żadnej suwerenności nad polskim niebem".
- Nie zapadły żadne decyzje wykonawcze w tej sprawie, negocjujemy cały czas z Litwinami warunki porozumienia - zapewnił Nowak. Podkreślił, że jest to zobowiązanie unijne i jedynie czysto ekonomiczne przesłanki mają potwierdzić zasadność tworzenie takich porozumień.
- Jedyną podstawową przesłanką będą przesłanki ekonomiczne takie, które mają usprawnić i potanić system, a nie go podrożyć. Także, jeżeli cokolwiek by było zagrożone z punktu widzenia interesów Polski, to do żadnego tego rodzaju finalnego porozumienia nie przystąpimy i takie zobowiązanie mogę złożyć - zaznaczył minister transportu.
W celu usprawnienia zarządzania przestrzenią powietrzną Unii Europejskiej, zwiększenia bezpieczeństwa lotów i obniżenia kosztów, kraje członkowskie UE miały do roku 2012 utworzyć pomiędzy sobą bloki zarządzania przestrzenią.
Umowę o ustanowieniu Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej (Baltic FAB, czyli Functional Airspace Block) pomiędzy Polską oraz Litwą podpisali w lipcu ub. roku ambasador Polski w Wilnie Janusz Skolimowski i litewski minister transportu Eligijus Masiulis.
Głównym celem utworzenia bloków przestrzeni powietrznej w Europie jest osiągnięcie maksymalnej pojemności i wydajności sieci zarządzania ruchem lotniczym, skrócenie długości tras lotniczych - z czym wiąże się oszczędność paliwa lotniczego oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska.