Trwa ładowanie...
d2sii2w

Nowak z MF: Finansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu sięgnęło około 52%

Warszawa, 31.03.2016 (ISBnews) - Finansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu państwa zostało zrealizowane w około 52% na koniec marca br., poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak.

Share
d2sii2w

"Po wczorajszej emisji obligacji na rynku amerykańskim mamy sfinansowane ok. 52% całorocznych potrzeb pożyczkowych" - napisał Nowak w komentarzu do informacji o podaży papierów skarbowych na II kw.

Podkreślił, że duży popyt zgłaszany przez inwestorów zagranicznych na obligacje średnio- i długoterminowe, a krajowy sektor bankowy głównie na obligacje krótkoterminowe i o zmiennym oprocentowaniu umożliwia elastycznie kształtować podaż na przetargach obligacji złotowych.

"Zgromadzone rezerwy środków złotowych i walutowych pozwalają na zawieszenie sprzedaży bonów skarbowych w kwietniu. Z punktu widzenia płynności rynku finansowego nie ma zasadności gromadzenia zbyt dużych rezerw pomimo tego, że koszt obsługi bonów jest niższy od dochodów uzyskiwanych z lokowania nadwyżki płynności. Decyzje o emisji bonów w kolejnych miesiącach uzależnione będą od kształtowania się sytuacji na rynkach obligacji" - napisał również wiceminister.

Według jego informacji, w lutym portfel złotowych papierów skarbowych inwestorów zagranicznych spadł o 7,1 mld zł. Wynikało to głównie z redukowania przez część inwestorów zagranicznych portfeli obligacji krótkoterminowych. Podmioty te wykorzystały duży popyt banków krajowych oraz wzrost cen obligacji krótkoterminowych do realizacji zysków. W efekcie inwestorzy zagraniczni zmniejszyli portfele obligacji zapadających w horyzoncie najbliższych 3 lat o 11,8 mld zł. Jednocześnie kapitał zagraniczny kupował duże pule obligacji średnio i długoterminowych - portfel tych obligacji u inwestorów zagranicznych zwiększył się w lutym o 4,6 mld zł.

d2sii2w

W marcu inwestorzy zagraniczni już w niewielkim stopniu redukowali portfele obligacji krótkoterminowych, natomiast w dalszym ciągu wyraźnie zwiększali zaangażowanie w obligacjach średnio i długoterminowych.

Ministerstwo Finansów podało dziś, że zorganizuje w II kw. br. 5-6 przetargów obligacji skarbowych, oferując na nich papiery o łącznej wartości 20-30 mld zł. Przetarg zamiany obligacji możliwy w czerwcu, natomiast przetargi bonów skarbowych będą podawane w miesięcznych planach podaży skarbowych papierów wartościowych. podano także.

(ISBnews)

d2sii2w

Podziel się opinią

Share
d2sii2w
d2sii2w