Trwa ładowanie...

Nowe 500+. Świadczenie dla około pół miliona dorosłych osób

Dodatek uzupełniający w wysokości 500 zł to nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością, które ma obowiązywać od października.

Nowe 500+. Świadczenie dla około pół miliona dorosłych osóbŹródło: PAP
d400ymg
d400ymg

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o dodatku uzupełniającym. Zgodnie z obietnicą premiera Mateusza Morawieckiego, 500+ dla osób z niepełnosprawnością ma wejść w życie jeszcze przed jesiennymi wyborami a te muszą odbyć się między 12 października a 12 listopada. Dlatego rządzącym zostało niewiele czasu - ustawa musi przejść przez parlament i trafić do podpisu na biurko prezydenta.

Zakłada on wypłaty 500 zł dla osób z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Pieniądze jednak dostaną tylko osoby o niskich dochodach.

Osobom, których dochody przekraczają 1100 zł brutto, czyli 935 zł na rękę, dodatek nie będzie przysługiwał. Jednak i tak dodatkowe pieniądze tuż przed wyborami mają trafić do około pół miliona dorosłych osób.

d400ymg

Obejrzyj: Sasin o 500+ dla niepełnosprawnych. Wicepremier zdradza datę

Jak policzył dziennik "Fakt", przy najwyższym dochodzie kwalifikującym do programu taka osoba otrzyma wraz z dodatkiem 1435 zł na rękę.

Kwota dopłaty jest stała i wynosi 500 zł, od których nie będzie potrącana zaliczka na podatek dochodowy. By otrzymać pieniądze, będzie trzeba złożyć wniosek do ZUS lub KRUS w ciągu 6 miesięcy, licząc od 1 października – przypomina dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d400ymg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d400ymg