Trwa ładowanie...

Nowe kary dla przedsiębiorców za naruszenie dyscypliny finansowej

Obowiązująca od 11 lutego nowelizacja ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansowej pozwala karać nie tylko urzędników, ale także przedsiębiorców i osoby, które otrzymały unijną dotację - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Nowe kary dla przedsiębiorców za naruszenie dyscypliny finansowejŹródło: Jupiterimages
d4kfzzz

Za błąd w rozliczeniu można postawić urzędników przed komisja orzekającą w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Można też ukarać przedsiębiorców, którzy przygotowują zamówienia publiczne na zlecenie urzędów i ministerstw. Problem może dotyczyć tysięcy firm - czytamy w gazecie.

Na mocy nowego prawa kary na przedsiębiorców obracających publicznymi pieniędzmi mogą nałożyć komisje orzekające, działające przy regionalnych izbach obrachunkowych oraz komisje międzyresortowe.

Firmom grozi upomnienie, nagana, kara finansowa lub zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi. Kara pieniężna może wynieść od 0,25 do trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia osoby odpowiedzialnej za naruszenie.

Jeśli ukarany ma być menedżer, który miesięcznie zarabia 10 tys. zł, to komisja może mu wymierzyć maksymalną karę w wysokości 30 tys. zł. Jeśli nie jest możliwe ustalenie wysokości wynagrodzenia, to wówczas grzywnę nalicza się, biorąc pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W tym wypadku maksymalny wymiar kary wynosi 16 tys. zł

d4kfzzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kfzzz
d4kfzzz