Trwa ładowanie...
d3jmiuv

Nowe koncesje KHW na wydobycie w południowych dzielnicach Katowic

30.12. Katowice (PAP) - Ok. 5,8 mln ton węgla może wydobyć do 2025 r. Katowicki Holding Węglowy (KHW) ze złoża "Śląsk - Pole Panewnickie". Holding uzyskał właśnie koncesję na...
Share
d3jmiuv

30.12. Katowice (PAP) - Ok. 5,8 mln ton węgla może wydobyć do 2025 r. Katowicki Holding Węglowy (KHW) ze złoża "Śląsk - Pole Panewnickie". Holding uzyskał właśnie koncesję na eksploatację z tego złoża pozostałego węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej.

Poinformował o tym w czwartek Wojciech Jaros z działu prasowego spółki.

Dodał, że minister środowiska na wniosek holdingu zmienił też koncesję na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża "Wujek - część Stara Ligota". Pozwoli to na wydobycie 7,7 mln ton węgla bardzo dobrej jakości z głębszego pokładu, przy równoczesnej rezygnacji z płytko zalegających pokładów.

d3jmiuv

"Wydobycie węgla z głębszego pokładu jest w tym przypadku bardziej opłacalne, z kolei rezygnacja z płyciej położonych jest korzystniejsza, jeśli chodzi o oddziaływanie na powierzchnię" - podkreślił Jaros.

Dodał, że prowadzenie eksploatacji z zastosowaniem tzw. podsadzki hydraulicznej w tych rejonach oraz rezygnacja z wydobycia płytkich pokładów zminimalizuje wpływy na powierzchnię silnie zurbanizowanej dzielnicy Katowic, jaką jest Ligota.

Podsadzka hydrauliczna polega na podawaniu do pustych miejsc po eksploatacji piasku, czasem z dodatkiem skał. Materiał ten doprowadza się rurociągami za pośrednictwem wody, którą potem odpompowuje się na powierzchnię.

Jaros poinformował także, że regionalny dyrektor ochrony środowiska - na wniosek KHW - zawiesił na okres do 3 lat ponowne postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dotyczącej planowanego wydobycia węgla ze złoża "Brzezinka - 2". Eksploatacji w tym rejonie sprzeciwiają się miejscowe samorządy.

d3jmiuv

"Okres zawieszenia zostanie wykorzystany do wykonania poszerzonych analiz w zakresie oddziaływania projektowanego przedsięwzięcia na środowisko oraz przedstawienia ich wyników władzom gmin Mysłowice, Sosnowiec i Jaworzno, jak też mieszkańcom Brzezinki, by uzyskać ich akceptację dla realizacji tego przedsięwzięcia" - zaznaczył Jaros.

Kończący się rok Katowicki Holding Węglowy zamknie zyskiem w wysokości 30 mln zł; początkowo planowano, że będzie on trzykrotnie wyższy. W tym roku KHW osiągnie ok. 4 mld zł netto przychodów ze sprzedaży węgla. W przyszłym chce zwiększyć wydobycie o milion ton. Katowicki Holding Węglowy jest jedną z trzech największych spółek Węglowych. Grupuje cztery kopalnie oraz kopalnię zależną Kazimierz Juliusz. (PAP)

lun/ je/ asa/

d3jmiuv

Podziel się opinią

Share
d3jmiuv
d3jmiuv