Nowe miejsca pracy w Lublinie. Głównie w sektorze IT oraz outsourcingu

W ciągu ostatnich pięciu lat w Lublinie powstało przeszło 15 tys. nowych miejsc pracy. Miasto planuje stworzenie kolejnych – głównie w sektorze IT oraz outsourcingu. Nowych inwestorów ma przyciągnąć przede wszystkim duży rynek nieruchomości biurowych oraz wykwalifikowana kadra. Każdego roku lubelskie uczelnie opuszcza ok. 20 tys. absolwentów. W mieście kształci się także ponad 6 tys. studentów z zagranicy.

Nowe miejsca pracy w Lublinie. Głównie w sektorze IT oraz outsourcingu
Newseria Biznes

03.04.2016 18:55

– Do 2020 roku mamy przyjętą strategię, która koncentruje nasze działania na wybranych branżach, między innymi jest to sektor IT. Mamy w Lublinie już blisko 500 firm działających w tym sektorze, a w ostatnich 3 latach pojawiło się około 30 nowych inwestorów – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W ramach strategii rozwoju przyjętej na lata 2013–2020 Lublin ma zamiar przyciągnąć także inwestycje związane z szeroko rozumianym outsourcingiem.

Miasto swoją główną przewagę konkurencyjną upatruje w dużych zasobach posiadanej powierzchni biurowej oraz dostępie do wykwalifikowanej kadry. Aktualnie Lublin jest jednym z dziesięciu największych rynków nieruchomości komercyjnych w Polsce. Łączna powierzchnia biurowa klasy A i B wynosi ponad 150 tys. mkw. Jednocześnie stawki najmu wynoszące średnio 9–12 euro za mkw. są niższe niż w większości innych miast wojewódzkich.

Jak dodaje prezydent Żuk, atutem jest także bliskość Ukrainy.

– Gdyby siły roboczej zabrakło, to mamy potężny rynek pracowników na Ukrainie. Lublin jest pierwszym miejscem wyboru dla Ukraińców, jeśli chodzi o pracę czy studia. Mamy ponad 6 tys. studentów zagranicznych – tłumaczy, podkreślając przy tym ważną rolę, jaką pełni współpraca biznesu z nauką. – Na uczelniach są doskonałe laboratoria, naukowcy, a jednocześnie brakowało tego przełożenia na biznes. Zresztą po obydwu stronach były bariery.

Jak podkreśla prezydent Lublina w ostatnim czasie pojawiają się jednak coraz liczniejsze przykłady skutecznej kooperacji pomiędzy światem biznesu a uczelniami. We współpracy Politechniki Lubelskiej z firmą Ursus i lubelskim MPK powstał elektryczny autobus.

– Mamy także przykłady wdrażania bardzo innowacyjnych produktów i technologii, chociażby korzystając z biotechnologii UMCS-u czy z Wydziału Chemii UMCS-u. Udało się np. stworzyć produkty zapewniające znakomitą biodegradowalność – informuje Krzysztof Żuk.

Polityk dodaje, że dzięki zachętom dla przedsiębiorców tylko w ostatnich 5 latach udało się stworzyć przeszło 15 tys. nowych miejsc pracy z reguły adresowanych do absolwentów uczelni wyższych

– Pamiętajmy, że mamy około 20 tys. absolwentów rok do roku i ponad 70 tys. studentów. Miasto jest młode, dynamiczne i oczekuję tego typu działań inwestycyjnych adresowanych do takich właśnie sektorów biznesowych – podkreśla prezydent Lublina.

Źródło artykułu:Newseria
krzysztof żukpracarynek pracy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)