Trwa ładowanie...
ycipk-4k6fvy

Nowe płatne drogi. Sprawdź, gdzie i do kiedy

Sieć dróg płatnych w ramach systemu viaTOLL rozszerza się o odcinki o łącznej długości 264 km - poinformowano w Gdańsku. Pod koniec roku opłatami będzie objętych łącznie 2917 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe płatne drogi. Sprawdź, gdzie i do kiedy
(WP.PL, Fot: Izabela Trzaska)
ycipk-4k6fvy

Sieć dróg płatnych w ramach systemu viaTOLL rozszerza się o odcinki o łącznej długości 264 km - poinformowano w Gdańsku. Pod koniec roku opłatami będzie objętych łącznie 2917 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA.

Obecnie system obowiązuje na 2653 km dróg w Polsce. Rzecznik prasowy projektu ViaTOLL, Dorota Prochowicz poinformowała podczas konferencji prasowej w Gdańsku, że od 1 września w ramach szóstego już etapu rozszerzania, planowane jest wprowadzenie opłat za przejazd na odcinkach o łącznej długości 206 km.

Nowe odcinki objęte systemem viaTOLL od września to: na autostradzie A1, od węzła Czerniewice do węzła Włocławek Zachód oraz na odcinku Świerklany - Gorzyczki (granica państwa); na autostradzie A4 system viaTOLL będzie obowiązywał na odcinku od węzła Jarosław Zachód do węzła Korczowa. Na drodze ekspresowej S8 do systemu włączone zostaną odcinki pomiędzy węzłami: Syców Wschód i Wieluń oraz Łask i Rzgów. Na drodze S14 zostanie włączony odcinek pomiędzy węzłami Pabianice Północ - Róża, a na drodze S19 pomiędzy węzłami Rzeszów Zachód-Świlcza. Systemem opłat objęty zostanie też odcinek na drodze krajowej nr 90 pomiędzy miejscowościami Jeleń (od skrzyżowania z drogą krajową nr 91) a Baldram (od skrzyżowania z drogą krajową nr 55); odcinek obejmuje most na Wiśle k. Kwidzyna.

ycipk-4k6fvy

Poinformowano też, że od 1 października w ramach kolejnego rozszerzenia system ma być wdrożony na dwóch odcinkach autostrad o łącznej długości 58 km. Są to: na A1 pomiędzy węzłami Włocławek Zachód - Kowal oraz na A4, pomiędzy węzłami Dębica Wschód - Rzeszów Północ.

Prochowicz podała, że po planowanym rozszerzeniu najwięcej dróg płatnych będzie w województwach dolnośląskim (339 km) i łódzkim (338 km) a najmniej w lubelskim (37,5 km) i podlaskim (7 km).

Poinformowała, że od początku działania systemu, czyli od lipca 2011 r. do końca lipca br. do Krajowego Funduszu Drogowego wpłynęło łącznie ponad 3,313 mld zł z tytułu opłat. Pieniądze są przeznaczone na budowę, modernizację i utrzymanie dróg. Najbardziej dochodowymi trasami są autostrady. Tylko za przejazd A4 za ostatnie półrocze wpłynęło 183 mln zł, a A2 - 80 mln zł.

Średnio z systemu viaTOLL dziennie wpływa 3,8 mln zł. Stawki za korzystanie z dróg uzależnione są od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, od klasy drogi oraz ilości emisji spalin danego pojazdu.

ycipk-4k6fvy

Rzeczniczka projektu uważa, że wprowadzenie systemu przyczyniło się do poprawy stanu technicznego samochodów jeżdżących po polskich drogach. "O ile w 2011 r. jeździły głównie pojazdy starsze, tak teraz jeżdżą głównie samochody nowsze i bardziej ekologiczne" - tłumaczyła.

System elektronicznego poboru opłat ViaTOLL działa od 3 lipca 2011 r. W początkowej fazie obejmował ok. 1565 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA. System sukcesywnie jest rozszerzany o kolejne odcinki dróg. Decyzje o rozszerzeniu sieci dróg podejmuje Rada Ministrów. Umowa o budowie systemu viaTOLL określa, że do końca 2018 r. system obejmie 7 tys. km dróg w Polsce.

Obecnie w systemie zarejestrowanych jest 815 tys. pojazdów. Z systemu mogą też korzystać kierowcy samochodów osobowych na autostradach A2 na odcinku Konin-Stryków i A4 na trasie Gliwice-Wrocław. Z takiej możliwości korzysta ok. 15 tys. pojazdów osobowych.

Opłaty pobierane są od pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t oraz autobusów niezależnie od ich wagi, mikrobusów posiadających powyżej 9 miejsc oraz samochodów osobowych z dużymi przyczepami, gdy całkowita masa przekracza 3,5 tony.

ycipk-4k6fvy

Kara za przejazd każdego odcinka drogi płatnej bez należnej opłaty wynosi 3 tys. zł. System kar niebawem powinien się zmienić, bo na podpis prezydenta czeka już znowelizowana ustawa określająca nowy regulamin karania kierowców.

CB Radia i anteny w obniżonych cenach. Kliknij i wybierz najlepszą ofertę!

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4k6fvy

ycipk-4k6fvy
ycipk-4k6fvy