Trwa ładowanie...

Nowe przepisy w sprawie domowych kotłów. Rząd pomoże w wymianie

Wymagania emisyjne dla nowych kotłów, preferencyjne kredyty do ich wymiany, dopłaty dla najuboższych na paliwo do palenisk - m.in. takie rozwiązania mają zacząć obowiązywać jeszcze przed tegorocznym sezonem grzewczym - zapowiada wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Nowe przepisy w sprawie domowych kotłów. Rząd pomoże w wymianieŹródło: East News, fot: MICHAL KOSC/REPORTER
dfbnop2
dfbnop2

Wiceszefowa resortu rozwoju poinformowała, że 23 maja w Komisji Europejskiej zakończyła się notyfikacja rozporządzenia ws. wymagań emisyjnych dla nowych kotłów grzewczych. Oznacza to, że państwa członkowskie nie zgłosiły do niego uwag.

- To, co przed nami stoi, to nowelizacja Prawa ochrony środowiska. Mamy zapewnienie ze strony resortu środowiska, że niezbędne zmiany, uwzględniające przepisy dotyczące kotłów, nastąpią w czasie wakacji. Od 1 października nie będzie można produkować ani wprowadzać do obrotu kotłów, które nie będą miały najwyższej, 5. klasy czystości - wyjaśniła.

Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli do 1 października br. firma wyprodukuje kocioł grzewczy o niższej klasie niż 5., to będzie można go jeszcze sprzedać i zainstalować do końca czerwca 2018 r. Od połowy przyszłego roku nie będzie można wprowadzać na rynek bądź instalować w domach kotłów grzewczych niższej klasy niż 5. Przepisy mają też zakazać możliwości stosowania w nowych kotłach tzw. rusztów awaryjnych. Obecnie takie instalacje są często wykorzystywane do spalania śmieci w kotłach.

Nowe rozwiązania dotyczące norm dla pieców mają wyeliminować z rynku tzw. kopciuchy, czyli paleniska niespełniające podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków. Nowe restrykcje będą dotyczyć kotłów o mocy nie większej niż 500 kW, czyli takich, jakie stosowane są w gospodarstwach domowych.

dfbnop2

Wiceminister Emilewicz poinformowała ponadto, że do 1 października gotowy powinien być też program z jednej strony oferujący preferencyjne kredyty do wymiany pieców, z drugiej zakładający dopłaty dla najuboższych na wymianę pieca i kupno odpowiedniego paliwa.

Wiceszefowa MR wyjaśniła, że długoterminowe i niskooprocentowane pożyczki na wymianę kotła byłyby udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Za drugą część programu odpowiadać ma Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Emilewicz zwróciła uwagę, że osoby najuboższe często nie mają świadomości lub nie wiedzą, jak wypełnić wniosek o dopłatę. Dlatego też - jak tłumaczyła - wsparcie w tym zakresie powinno być im oferowane za pośrednictwem pomocy społecznej. - Pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej mają najlepsze rozeznanie, znają otoczenie i to oni powinni wskazywać możliwe rozwiązania - oceniła.

Wiceminister poinformowała, że jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu grzewczego powinien zostać uruchomiony także program termomodernizacyjny dla domów jednorodzinnych. - Ministerstwo Rozwoju już jest po dwóch spotkaniach z resortem infrastruktury i budownictwa w tej sprawie. Kolejne spotkanie musi się odbyć z resortem środowiska, BGK i NFOŚiGW. Zgodnie z rekomendacjami zawartymi w programie Czyste Powietrze, do końca czerwca program powinien powstać, tak by mógł zostać uruchomiony jeszcze przed sezonem grzewczym - wyjaśniła Emilewicz.

dfbnop2

Michał Boroń

dfbnop2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfbnop2