Trwa ładowanie...
waluty

Nowe szekle nie w smak ortodoksyjnym Żydom. Zamazują wizerunki kobiet na banknotach

Portrety poetek Rachel Bluwstein i Leah Goldberg z nowych banknotów o nominałach 20 i 100 szekli nie spodobały się części najbardziej ortodoksyjnych Żydów. Dlatego są one przez nich zamazywane albo przekreślane.

Share
Nowe szekle nie w smak ortodoksyjnym Żydom. Zamazują wizerunki kobiet na banknotachŹródło: Wikimedia Commons CC0, fot: Wikimedia (public domain)
d4kkm79

O zamieszaniu wokół wprowadzonych do obiegu 23 listopada banknotach pisze Katolicka Agencja Informacyjna. Część najbardziej konserwatywnych mieszkańców Izraela robi to, by nie patrzeć na obce kobiety - wyjaśnia jeden ze sprzedawców, cytowany przez KAI.

Oprócz zamazywania i przekreślania ich wizerunków, ortodoksyjni Żydzi odmawiają też przyjmowania takich banknotów w sklepach i żądają wydania im starszej wersji. Nie chcą też wyjmować takich pieniędzy z bankomatów.

Zobacz też, jaki majątek ma Władimir Putin:

Jeden z ortodoksyjnych działaczy, Joelisz Kreus, ocenia, że taka sytuacja nie będzie trwała w nieskończoność. Stare banknoty kiedyś się skończą, a ludziom przestanie się chcieć zamazywać każdą kobiecą twarz na nowych szeklach.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4kkm79

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kkm79
d4kkm79