Nowe zasady ustalania składki chorobowej w 2014 roku
Od 1 stycznia czekają nas duże zmiany w ustalaniu podstawy wymiaru dobrowolnej składki chorobowej. Będzie ona określana tylko raz do roku i ogłaszana w specjalnym komunikacie przez prezesa ZUS
Czym jest ubezpieczenie chorobowe?
Ubezpieczenie chorobowe ma na celu ochronę interesów pracowników niezdolnych do wykonywania swoich obowiązków na skutek choroby, macierzyństwa czy konieczności przebywania w odosobnieniu np. na skutek choroby zakaźnej.
Pewne grupy pracowników podlegają temu ubezpieczeniu obowiązkowo. Jednak dla wielu osób ma ono charakter dobrowolny. Do tej grupy należą m.in. pracownicy nakładczy, osoby prowadzące działalność pozarolniczą, osoby wykonujące działalność w oparciu o umowę agencyjną lub zlecenie, więźniowie wykonujący pracę odpłatną w momencie odbywania kary, duchowni, chałupnicy czy osoby współpracujące.
To właśnie do nich należy decyzja czy chcą odprowadzać składki na dodatkowe ubezpieczenie, aby w razie chorób i czy innych sytuacji wskazanych w przepisach korzystać z prawa do otrzymania zasiłku chorobowego.
Najważniejsze informacje:
Podstawa wymiaru składek będzie określana jednorazowo na cały rok. Maksymalna podstawa wymiaru wyniesie 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjmowanego do ustalenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Maksymalna podstawa wymiaru ogłaszana będzie przez prezesa ZUS w formie komunikatu w Monitorze Polskim.
Podstawa prawna nowych rozwiązań:
Art. 20 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1442).
Art. 1 p. 20 ustawy z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 983).
KK,JK,WP.PL