Nowelizacja ustawy o NBP w ciągu miesiąca-dwóch trafi pod obrady rządu - Szczurek

30.04. Warszawa (PAP) - Nowelizacja ustawy o NBP, dotycząca m.in. czasowego zwiększenia liczby członków RPP do 12 osób, w ciągu jednego lub dwóch miesięcy trafi pod obrady rządu -...

30.04.2014 | aktual.: 30.04.2014 11:23

30.04. Warszawa (PAP) - Nowelizacja ustawy o NBP, dotycząca m.in. czasowego zwiększenia liczby członków RPP do 12 osób, w ciągu jednego lub dwóch miesięcy trafi pod obrady rządu - poinformował minister finansów Mateusz Szczurek, podczas organizowanej przez PAP debaty "Wyzwania gospodarcze na lata 2014-2015". Dodał, że ma nadzieję, iż sprawę ustawy "uda się zamknąć w 2014 roku.

"Ustawa o NBP jest - o ile pamiętam - za Komitetem (Stały Komitet Rady Ministrów - PAP). Większość wątpliwości została tam rozwiana i myślę, że w ciągu najbliższego miesiąca-dwóch trafi pod obrady Rady Ministrów. To, czy uda się w Sejmie ją przegłosować na czas - czy w tym roku już - nie mam oczywiście pewności. Prawdopodobnie im szybciej, tym lepiej. Dlatego, że wchodzimy w taki okres sejmowy - i to nawet ja, jako dotychczas amator tych sprawach widzę, że rzeczy, których się nie uda przegłosować w Sejmie w ciągu najbliższego roku, to już następne będą jeszcze trudniejsze" - powiedział Szczurek.

"Także mam nadzieję, że tę sprawę uda się zamknąć w 2014 roku" - dodał.

W wywiadzie dla PAP z 2 kwietnia wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk informował, że czasowe zwiększenie liczby członków RPP do 12 osób, zaplanowane w ramach rotacyjnego powoływania Rady, będzie miało miejsce najprawdopodobniej dopiero w 2015 roku. Dodał, że projekt nowelizacji ustawy o NBP z takim zapisem we wrześniu powinien trafić do Sejmu.

W projekcie założeń nowelizacji ustawy o NBP MF proponuje wprowadzenie rozwiązania, zgodnie z którym 1/3 składu RPP byłaby powoływana co 2 lata w równej liczbie przez Prezydenta, Sejm oraz Senat. Ma to zapewnić płynne zmiany składu RPP i wpłynąć na zachowanie stabilności jej działania.

Propozycja zakłada przejściowe (ok. dwuletnie) powiększenie liczby członków RPP do 12, a następnie taki sam okres przejściowy, w którym liczba członków RPP będzie wynosiła 6 osób. Licząc od 2018 r. skład osobowy RPP byłby kształtowany z uwzględnieniem ustawowej 9-osobowej liczby członków RPP.(PAP)

bg/ jba/ osz/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinansebanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)