Nówka sztuka? O nie. Polacy wolą rzeczy z drugiego obiegu
Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, najczęściej kupujemy z drugiej ręki samochody, książki, ubrania czy meble.
"Koncepcja gospodarki współdzielenia jest znana mieszkańcom Polski; 45 proc. Polaków deklaruje, że zamiast kupić coś nowego stara się naprawić coś, co posiada, a 34 proc. korzysta z wypożyczalni, 32 proc. wymienia się rzeczami" - czytamy w raporcie.
Kategoriami produktów, które nasi rodacy najchętniej kupują z drugiej ręki są: samochody (58 proc. wskazań), książki (43 proc.), ubrania (43 proc.), meble (27 proc.) i rowery (26 proc.) - wylicza PIE, powołując się na raport "Konsumenci a gospodarka obiegu zamkniętego", przygotowanego przez ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Używane towary kupujemy zazwyczaj na portalach aukcyjnych (67 proc.) lub w sklepach z używanymi przedmiotami (39 proc.). "Ponad połowa respondentów przyznaje, że oddaje za darmo używane przez siebie przedmioty" - napisano.
Jak dowodzi PIE, "budząca się w Polakach świadomość ekologiczna" powoli staje się widoczna również w ich zachowaniach zakupowych. Jak czytamy: "Ponad jedna czwarta Polaków (29 proc.) przyznaje, że używa zbyt wielu toreb foliowych, a ponad połowa (53 proc.) twierdzi, że zabiera torbę wielorazowego użytku na zakupy. Co trzecia osoba deklaruje, że odmówiła wzięcia w sklepie niepotrzebnej torebki foliowej".
Jednak proekologiczne postawy Polaków niekoniecznie idą jednak w parze ze świadomością własnego oddziaływania na środowisko, ponieważ odpowiedzialność za recykling produktów przypisujemy bowiem głównie producentom.
Obejrzyj: Foliówki w sklepach będą droższe. Polacy będą płacić więcej
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl