Trwa ładowanie...

Fałszowane jedzenie. Raport Inspekcji Handlowej szokuje

Wieprzowina zamiast cielęciny, lód z dodatkiem ryby zamiast mrożonego pstrąga czy fałszowanie składu i gramatury - to tylko niektóre uchybienia odkryte przez Inspekcję Handlu. Nawet połowa żywności może nie spełniać norm.
Share
Inspekcja Handlowa skontrolowała żywność.
Inspekcja Handlowa skontrolowała żywność.Źródło: flickr.com, Fot: Christian Kadluba/flickr (CC BY-SA 2.0)
d2du0gn

Inspekcja Handlowa co roku przeprowadza kontrole żywności. Z najnowszego raportu, do którego dotarł Fakt, wynika, że w ponad połowie z nich inspektorzy wykryli nieprawidłowości.

Na 2158 przeprowadzonych kontroli w hurtowniach, sklepach i restauracjach dokładnie w 54 proc. przypadków jedzenie nie spełniało norm. Uchybień jest wiele, od niezgodności opisu na etykiecie ze stanem faktycznym do sprzedaży jedzenia po terminie ważności, a nawet zepsutego.

Czytaj więcej: 7 łyżeczek cukru w "fit" napoju. Sprawdzam składy "zdrowych" przekąsek

d2du0gn

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło ryb i przetworów rybnych. Mniej więcej co trzeci kontrolowany produkt nie spełniał norm. Zdarzało się, że połowę wagi mrożonej ryby stanowił lód, a zamiast np. dorsza, który widniał na opakowaniu, sprzedawana była zupełnie inna ryba (tak jak w przypadku mięsa mielonego z cielęciny inspektorzy odkryli, że ponad połowa składu to wieprzowina).

Kosmetyki organiczne. Obiecują 100 proc. natury, jest 1proc.

Czytaj więcej: Odsączyłam tłuszcz z mrożonej pizzy z supermarketu. Ręcznik papierowy nim ociekał

d2du0gn

W przypadku wyrobów garmażeryjnych kontroli nie przeszło 25 proc. produktów. Nie zgadzała się w nich m.in. gramatura odnośnie poszczególnych składników.

Czytaj więcej: Czy większe opakowanie bardziej się opłaca? Niekoniecznie

Wiele zastrzeżeń Inspekcji Handlu było do miodu (23,7 proc.) i jaj (14,9 proc.). Np. miód lipowy miał zaledwie 10 proc. wymaganej zawartości pyłku lipowego w składzie, a deklarowane przez producenta jajek rozmiary miały się nijak do rzeczywistych wymiarów.

Podobne uchybienia dotyczyły także słodyczy czy mięs.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2du0gn

Podziel się opinią

Share
d2du0gn
d2du0gn