ycipk-4k1x89

Fałszowane jedzenie. Raport Inspekcji Handlowej szokuje

Wieprzowina zamiast cielęciny, lód z dodatkiem ryby zamiast mrożonego pstrąga czy fałszowanie składu i gramatury - to tylko niektóre uchybienia odkryte przez Inspekcję Handlu. Nawet połowa żywności może nie spełniać norm.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Inspekcja Handlowa skontrolowała żywność.
Inspekcja Handlowa skontrolowała żywność. (flickr.com, Fot: Christian Kadluba/flickr (CC BY-SA 2.0))
ycipk-4k1x89

Inspekcja Handlowa co roku przeprowadza kontrole żywności. Z najnowszego raportu, do którego dotarł Fakt, wynika, że w ponad połowie z nich inspektorzy wykryli nieprawidłowości.

Na 2158 przeprowadzonych kontroli w hurtowniach, sklepach i restauracjach dokładnie w 54 proc. przypadków jedzenie nie spełniało norm. Uchybień jest wiele, od niezgodności opisu na etykiecie ze stanem faktycznym do sprzedaży jedzenia po terminie ważności, a nawet zepsutego.

Czytaj więcej: 7 łyżeczek cukru w "fit" napoju. Sprawdzam składy "zdrowych" przekąsek

ycipk-4k1x89

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło ryb i przetworów rybnych. Mniej więcej co trzeci kontrolowany produkt nie spełniał norm. Zdarzało się, że połowę wagi mrożonej ryby stanowił lód, a zamiast np. dorsza, który widniał na opakowaniu, sprzedawana była zupełnie inna ryba (tak jak w przypadku mięsa mielonego z cielęciny inspektorzy odkryli, że ponad połowa składu to wieprzowina).

Kosmetyki organiczne. Obiecują 100 proc. natury, jest 1proc.

Czytaj więcej: Odsączyłam tłuszcz z mrożonej pizzy z supermarketu. Ręcznik papierowy nim ociekał

ycipk-4k1x89

W przypadku wyrobów garmażeryjnych kontroli nie przeszło 25 proc. produktów. Nie zgadzała się w nich m.in. gramatura odnośnie poszczególnych składników.

Czytaj więcej: Czy większe opakowanie bardziej się opłaca? Niekoniecznie

Wiele zastrzeżeń Inspekcji Handlu było do miodu (23,7 proc.) i jaj (14,9 proc.). Np. miód lipowy miał zaledwie 10 proc. wymaganej zawartości pyłku lipowego w składzie, a deklarowane przez producenta jajek rozmiary miały się nijak do rzeczywistych wymiarów.

Podobne uchybienia dotyczyły także słodyczy czy mięs.

ycipk-4k1x89

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4k1x89

ycipk-4k1x89
ycipk-4k1x89