Nowy obowiązek dla pracodawców? Kontrowersje dot. pomysłu ministerstwa
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje wprowadzenie obowiązku mierzenia metabolizmu pracowników. Projekt spotkał się z krytyką ze strony urzędów, przedsiębiorców i samorządów. Propozycja budzi obawy o zbytnią komplikację przepisów.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zaproponowało 16 grudnia 2024 r. nowe rozporządzenie, które nakłada na pracodawców obowiązek mierzenia metabolizmu pracowników.
Jak podaje infor.pl, projekt ten spotkał się z krytyką ze strony różnych instytucji, w tym urzędów, przedsiębiorców i samorządów. Krytycy pomysłu resortu Agnieszki Dziemianowicz-Bąk obawiają się, że nowe przepisy mogą być zbyt skomplikowane i trudne do wdrożenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Arabowie już zmienili Zakopane. Prowadzi biznes specjalnie pod nich
Krytycy wskazują, że wprowadzenie obowiązku obliczania tempa metabolizmu na podstawie "Polskich Norm" może być dla wielu przedsiębiorców zbyt skomplikowane.
Wymaga to bowiem zakupu odpowiednich norm i umiejętności wykonywania skomplikowanych obliczeń opartych m.in. o wagę i wzrost pracownika. W opinii Głównego Specjalisty ds. BHP pomysł ten stoi w sprzeczności z podawaniem ww. danych antropometrycznych pracodawcy.
"Proszę spojrzeć na zapisy RODO oraz obliczanie dla wszystkich pracowników ww. parametrów czyni wykonanie rozporządzenia wręcz niewykonalnym" - ocenił.
Krytyka pomysłu Ministerstwa Pracy
Zamiast tego, proponują uproszczenie przepisów i powiązanie ich z istniejącymi regulacjami dotyczącymi temperatury pracy.
"Generalnie chodzi o to, czy pozostać w tradycyjnym podziale na 'pracę lekką', 'pracę średnio ciężka' i 'praca bardzo ciężką', czy też wprowadzić bardzo sformalizowany oparty o wzory i obliczenia sposób określania zasad pracy w wyższych temperaturach" - podaje InFor.
Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera również wyraził swoje zastrzeżenia. Wskazuje na potrzebę uproszczenia przepisów i dostosowania ich do realiów funkcjonowania przedsiębiorstw. Obecne przepisy dotyczące minimalnej temperatury pracy są przejrzyste i łatwe do zastosowania, co zdaniem ekspertów powinno być priorytetem w nowych regulacjach.