Nowy plan dla Europy?

Piątkowe expose premiera Donalda Tuska w głównej mierze poświęcone było redukcji deficytu budżetowego, a zatem dotyczyło kluczowej kwestii z punktu widzenia ostatnich problemów Europy.

Premier zapowiedział zejście z deficytem poniżej 3 proc. w relacji do PKB w przyszłym roku z 7,8 proc. odnotowanych w 2010 r., natomiast do 2015 r. dług publiczny ma zostać zredukowany do 47 proc. z 54 proc. w roku ubiegłym. Dodatkowych dochodów i oszczędności rząd będzie szukał m.in. w podwyższeniu składki rentowej o 2 pkt. proc. oraz w nowym podatku od wydobycia srebra i miedzi. Tusk zapowiedział także zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat w 2040 r. Reformy podatkowe i emerytalne z pewnością zadowalają zagranicznych obserwatorów, w tym agencje ratingowe. Jeśli projekty rządu uda się zrealizować Polska może liczyć nawet na podwyższenie ratingu, który jest na poziomie A- według metodologii S&P oraz Fitch i A2 według Moody’s.

Jeszcze w piątek Dow Jones Newswires doniósł, że europejscy oficjele są gotowi rozpocząć rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym nad mechanizmem, według którego Europejski Bank Centralny pożycza środki funduszowi, a ten przekazuje je na finansową pomoc państwom zagrożonym bankructwem. Choć oficjalnie EBC (wsparte przez Niemcy) pozostaje przeciwne większemu zaangażowaniu w pomoc krajom GIIPS, możliwe, że będzie musiał zmienić zdanie, gdyż na horyzoncie brak alternatywy dla ustabilizowania sytuacji na europejskim rynku długu. Piątkowe doniesienia już przyniosły spadek rentowności 10-letnich obligacji Włoch i Hiszpanii o ok. 20 pkt. bazowych, odpowiednio do 6,64 proc. i 6,38 proc. Oficjalna decyzja w tej sprawie może się pojawić jednak najwcześniej podczas kolejnego szczytu UE, tj. 9 grudnia, co oznacza dwa tygodnie niepewności.

Poniedziałkowy kalendarz makroekonomiczny jest dość ubogi. O 14:00 GUS poda dane o październikowej produkcji przemysłowej oraz inflacji PPI, natomiast o 16:00 z USA napłyną dane o sprzedaż domów na rynku wtórnym. Wpływ odczytów na notowania walut powinien być znikomy. We wtorek uwagę skupiać będzie rewizja dynamiki PKB za III kwartał z USA oraz dane o inflacji bazowej z Polski.

Środa to wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług z Eurolandu oraz seria danych z USA: wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, zamówienia na dobra trwałego użytku, dane o dynamice dochodów i wydatków Amerykanów oraz indeks Uniwersytetu Michigan. Z powodu obchodów Święta Dziękczynienia w czwartek i skróconej sesji w piątek, raporty zwykle rozłożone na trzy dni są skumulowane w jeden. W tym tygodniu nie zaplanowano żadnych aukcji obligacji państw z grupy GIIPS.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)