Trwa ładowanie...
d1bmgi0

Nowy podatek od rowerów w USA. Cios w najzdrowszy środek transportu

15 dol. za każdy rower droższy niż 200 dol. - taki podatek będą musieli od jesieni płacić mieszkańcy stanu Oregon w USA. To cios w najtańszy, najzdrowszy i najbardziej ekologiczny środek transportu. I odpowiedź na żądania kierowców dotkniętych opłatą paliwową.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
rower
rower (Shutterstock.com)
d1bmgi0

PiS, chcąc nałożyć na Polaków nową opłatę paliwową nie był pierwszy.

Na podobny pomysł już rok temu wpadło Portland – największe miasto amerykańskiego stanu Oregon. Dodatkowe 10 centów doliczane do każdego galona benzyny od roku jest przeznaczane na poprawę jakości dróg.

Pomysł pierwotnie wywołał wielką radość wśród tamtejszych rowerzystów. A jest ich niemało, według magazynu Bicykling aż 7 proc. mieszkańców Portland na co dzień porusza się po mieście na rowerach. To jedno z najbardziej przyjaznych cyklistom miast w USA.

d1bmgi0

Ich radość sprowokowała drugą stronę. Kierowcy, którzy teraz muszą płacić więcej za paliwo, powiedzieli „hola! Wy też jeździcie po drogach”. No i się zaczęło.

Stan Oregon uznał, że rowerzyści rzeczywiście powinni się dołożyć do funduszu drogowego i na początku lipca nałożył na nich podatek rowerowy. Zakup każdego roweru kosztującego więcej niż 200 dol. będzie od października obłożony podatkiem w wysokości 15 dol.

Na pocieszenie można dodać jedynie, że rowerzyści nie będą podwójnie opodatkowani, bo w stanie Oregon nie ma podatku od sprzedaży – jak podkreśla "The Washington Times". Z drugiej strony jest tam najwyższy w Stanach podatek dochodowy na poziomie 9,9 proc.

Zobacz również: Pomysł na biznes: sklep i serwis rowerowy

Nowy podatek ma przynieść stanowi dodatkowe 1,2 mln dol. Miłośnicy rowerów podkreślają, że to fatalny ruch. I mają sporo racji. Rowery są najtańszym, najzdrowszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu.

d1bmgi0

Co więcej, decyzja stanu Oregon to być może dopiero początek. Na razie to jedyne miejsce na mapie Stanów Zjednoczonych, w którym obowiązywać będzie podatek rowerowy. Ale inne stany mogą podchwycić ten pomysł, szukając dodatkowych pieniędzy w swoich budżetach.

Następny może być stan Kolorado. Tamtejszy senator republikański już zapowiedział, że zgłosi taki pomysł.

d1bmgi0

Podziel się opinią

Share

d1bmgi0

d1bmgi0