Trwa ładowanie...

Nowy projekt Andrzeja Dudy. Wysłałeś przelew na złe konto? Łatwiej będzie walczyć o pieniądze

Andrzej Duda w poniedziałek złożył do Sejmu projekt ustawy, która ułatwia odzyskanie pieniędzy w przypadku pomylenia numeru konta w czasie przelewu - informuje Rzecznik Finansowy, z którego pomocą powstały nowe przepisy.

Nowy projekt Andrzeja Dudy. Wysłałeś przelew na złe konto? Łatwiej będzie walczyć o pieniądzeŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA
d490157
d490157

Procedura, którą wprowadza regulacja, jest prosta - twierdzi Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow. Propozycja zakłada, że osoba, która podczas przelewu pomyliła numer konta, zgłasza się do swojej instytucji finansowej z taką informacją. W ciągu trzech dni bank lub SKOK powinien zawiadomić osobę, która przez pomyłkę otrzymała pieniądze, że musi je zwrócić.

Będzie na to 30 dni - w tym czasie jej dane nie zostaną ujawnione osobie, która się pomyliła. Po tym terminie instytucja finansowa będzie mogła powiadomić o tym, do kogo trafiły pieniądze. Wtedy będzie można walczyć o swoje pieniądze w sądzie. Obecnie nie ma takiej możliwości, bo przelewający nie może dowiedzieć się, do kogo omyłkowo wysłał przelew.

Propozycja ma za sobą konsultacje z instytucjami rynku finansowego. Urzędnicy prezydenta zastrzegają, że projekt nie jest polityczny. Liczą, że posłowie przyjmą go jeszcze przed parlamentarnymi wakacjami.

d490157
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d490157