Trwa ładowanie...
chiny
01-04-2016 13:08

Nowy rating osłabił juana. Złoty w styczniu reagował mocniej

Chiński juan osłabił się w piątek po cięciu ratingu kredytowego kraju przez S&P, ignorując nawet lepsze niż oczekiwano marcowe dane z sektora produkcyjnego.

Share
Nowy rating osłabił juana. Złoty w styczniu reagował mocniejFot: Japanexperterna.se / Flickr (CC BY-SA 2.0)
d4nb3cd

Chiński juan osłabił się w piątek po cięciu ratingu kredytowego kraju przez S&P, ignorując nawet lepsze niż oczekiwano marcowe dane z sektora produkcyjnego. Oceny amerykańskiej agencji kilka miesięcy temu zrobiły zamieszanie na polskim rynku.

Agencja Standard & Poor's Ratings Services obniżyła w czwartek rating perspektyw dla Chin z poziomu stabilnego do negatywnego. Analitycy uważają, że co prawda reformy rządowe są wdrażane zgodnie z harmonogramem, ale spodziewają się ich spowolnienia. Rating długoterminowy został podtrzymany na poziomie AA-, a krótkoterminowy - na poziomie A-1+. S&P obniżyło również perspektywę dla Hongkongu.

Kurs regulowanego przez państwo juana (CNY) w reakcji na to spadł dzisiaj o 0,23 proc. do poziomu 6,4641 juanów za dolara, mimo że kurs referencyjny, względem którego odbywają się zmiany w określonych widełkach, bank centralny ustalił na poziomie 0,04 proc. wyższym niż dzień wcześniej (6,4585 juana za dolara). Było to przy tym pierwsze osłabienie kursu od pięciu dni.

d4nb3cd

Dużo mocniej reagował w połowie stycznia złoty po zmianie ratingu S&P dla Polski (wtedy był to spadek spadek o 1,5 proc), jednak w naszym przypadku chodziło o zmianę ratingu, a odnośnie Chin to „tylko” zmiana perspektywy, czyli sugestia, że ocena wiarygodności niedługo może spaść.

Przed spadkiem nie uchroniła chińskiego pieniądza nawet poprawa w przemyśle. Marcowy wskaźnik koniunktury PMI wyliczony przez Markit Economics poszedł wyraźnie w górę do 50,2 pkt. z 49 pkt. miesiąc wcześniej, a PMI liczony przez grupę medialną Caixin - do 49,7 pkt. z 48 pkt. w lutym.

Banki uciekają od wolnorynkowego juana

Juan wolnorynkowy (offshore, CNH), notowany w Hongkongu zachowywał się ostatnio gorzej niż ten regulowany i spadł do dzisiejszego poziomu 6,474 za dolara. Wszystko przez obawy o malejącą płynność krótkoterminową, co odbiło się na wzroście średniej stopy depozytowej na tej alternatywnej walucie o 0,726 punktu procentowego po spadku o 0,27 punktu procentowego w czwartek.

- Juan offshore uderzony został przez obniżkę S&P, podczas gdy rynek onshore sugerował się kursem Ludowego Banku Chin - powiedział Reuterowi trader z chińskiego banku komercyjnego w Szanghaju.

Trader dodał, że ten fenomen miał swoją przyczynę głównie w trendzie do zamykania depozytów w CNH przez chińskie banki w ostatnim dniu kwartału, by uniknąć wliczania ich do rezerw w związku z nowymi wymaganiami banku centralnego.

d4nb3cd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4nb3cd
d4nb3cd