Trwa ładowanie...
d45sdtf
d45sdtf

Nowy Sącz/ Rusza pierwsza rządowa inwestycja w formule PPP

W Nowym Sączu w czwartek symbolicznie wbito pierwszą łopatę pod budowę siedziby sądu rejonowego. To pierwsza inwestycja rządowa realizowana w formule partnerstwa prywatno - publicznego (PPP). Kontrakt opiewa na 100 mln zł. Prace mają się zakończyć do końca przyszłego roku.
Share
d45sdtf

"To ważny dzień dla sfery rządowej. To jest debiut i jeżeli się powiedzie, to będzie zielone światło dla wielu innych inwestycji rządowych, nie tylko w sferze wymiaru sprawiedliwości, ale i innych inwestycji publicznych, które mogą być realizowane w formule PPP" - powiedział podczas uroczystości wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za sądownictwo, Łukasz Piebiak.

Zapewnił, że pracownicy ministerstwa będą przyglądali się jak przebiega ta inwestycja i w zależności od jej powodzenia, będą podejmowane decyzje o realizacji kolejnych w trybie PPP.

Dyrektor Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Józef Kiełbasa podkreślił w rozmowie z PAP, że to bardzo ważny dzień dla nowosądeckiego sądownictwa. "Rozpoczynamy etap budowy nowego obiektu, gdzie docelowo w bardzo dobrych warunkach będą mieściły się wszystkie agendy sądu rejonowego" - mówił. Jak dodał, taki obiekt jest zdecydowanie potrzebny w Nowym Sączu, bo tutejszy sąd rejonowy mieści się obecnie w trzech lokalizacjach w przestarzałych standardach, co jest bardzo uciążliwe. "Nowy obiekt przyczyni się do szybkości przeprowadzanych postępowań" - ocenił.

d45sdtf

Prezes nowosądeckiego sądu Mieczysław Kamiński podkreślił, że procedura przed rozpoczęciem budowy wymagała żmudnych przygotowań. "Jesteśmy pierwszymi na tej drodze, ale mam nadzieję, że nie pozostaniemy jedynymi, a doświadczenia jakie uzyskaliśmy w trakcie negocjacji i przygotowania projektu, posłużą kolejnym" - powiedział.

Partnerem strony rządowej i realizatorem obiektu jest warszawska firma Warbud SA. Wykonawca prace zamierza zakończyć do końca 2017 r. i jak zapewnia przedstawiciel firmy, będzie to przyspieszony termin zamknięcia robót bo harmonogram początkowo przewidywał zakończenie na przełom lutego i marca 2018 r.

"To będzie bardzo nowoczesny budynek. Przewidziany jest duży parking i wszystkie wymagane pomieszczenia dla sprawnego funkcjonowania sądu. Negocjacje ze stroną rządową nie były łatwe. Partner publiczny negocjuje bardzo mocno, aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki" - powiedział Mirosław Józefczuk, członek zarządu Warbud SA.

Kontrakt opiewa na niemal 100 mln zł. Na tę kwotę składa się wybudowanie budynku sądu, zagospodarowanie terenu wokół oraz administrowanie i utrzymanie obiektu. Budynek będzie przekazany w użytkowanie na rzecz Warbudu na okres 20 lat.

d45sdtf

W przesłanym PAP komunikacie wiceminister rozwoju odpowiedzialny za rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce Witold Słowik napisał: "Ta inwestycja to dla nas papierek lakmusowy, który pokazuje, że administracja rządowa jest gotowa do wdrażania projektów PPP. Liczymy na to, że wkrótce ruszą kolejne przedsięwzięcia z udziałem instytucji centralnych".

Wiceminister zwrócił też uwagę na potrzebę opracowania rządowej polityki w zakresie rozwoju PPP. "Planujemy przygotowanie dokumentu, który zawierałby diagnozę rynku, identyfikował bariery oraz wskazywał zestaw działań na rzecz popularyzacji partnerstwa publiczno-prywatnego" - zaznaczył.

Do tej pory w Polsce podpisano około 100 umów na realizację projektów w formule PPP o wartości prawie 5,4 mld zł. Są to głównie małe projekty koncesyjne, realizowane głównie przez jednostki samorządu terytorialnego. Budowa siedziby sądu rejonowego w Nowym Sączu jest pierwszym i dotychczas jedynym projektem PPP administracji rządowej.

d45sdtf

Podziel się opinią

Share
d45sdtf
d45sdtf