Trwa ładowanie...
d36ozrp

Nowy sposób wyłudzania pieniędzy. Policja ostrzega

Ktoś prosi cię o pieniądze "na już" i podaje kod do płatności mobilnych? Bądź ostrożny. To może być przestępca, który przejął konto twojego znajomego w serwisie społecznościowym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Znajomy prosi o pomoc finansową? Potwierdź, czy to na pewno on
Znajomy prosi o pomoc finansową? Potwierdź, czy to na pewno on (wp.pl/policja)
d36ozrp

Komenda Główna Policji i Polski Standard Płatności ostrzegają przed wyłudzaniem pieniędzy przez osoby podszywające się pod znajomych w mediach społecznościowych. Przestępcy przejmują konta w serwisach społecznościowych i próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Często proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK.

Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze.

Wiele osób, sądząc, że koresponduje ze swoim znajomym, podaje kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej banku potwierdza PIN-em realizację transakcji, nie sprawdzając jej szczegółów, informuje policja w komunikacie. Godząc się na realizację transakcji, użytkownicy tracą pieniądze na rzecz osoby podszywającej się pod znajomych z sieci społecznościowych.

d36ozrp

Obejrzyj także: Oszustwo "na BLIK-a". Mieszkanka Łomnicy straciła 1000 złotych

Czytaj również: Kolega prosi o kod BLIK? To może być oszustwo

Co zrobić, żeby uniknąć wyłudzenia? Przede wszystkim potwierdzić tożsamość znajomych, dzwoniąc do proszącego. Policja oraz Polski Standard Płatności zalecają także stosowanie dwuskładniowego uwierzytelniania swoich kont społecznościowych, dzięki temu trudniej będzie przejąć nasze konto. Przypominają też, by sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w bankowości mobilnej. No i chronić telefon oraz PIN.

Czytaj również: Kolejne oszustwo w internecie. Co najmniej kilkaset osób straciło pieniądze przez Homgar

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36ozrp

Podziel się opinią

Share

d36ozrp

d36ozrp