Trwa ładowanie...
d48ywtc
rejs
02-04-2010 17:55

Nowy statek PŻM "Wadowice II" gotowy do pierwszego rejsu

Nowy masowiec, który dla Polskiej Żeglugi Morskiej wybudowała stocznia Xingang koło Tianjin w Chinach, "Wadowice II" jest już gotowy do pierwszego rejsu. Będzie to podróż do Australii - podały służby prasowe wadowickiego magistratu.

Share
d48ywtc

Magistrat poinformował, że w miniony wtorek burmistrz Wadowic Ewa Filipiak w chińskiej stoczni "ochrzciła" jednostkę. "Uroczystość chrztu przebiegała według marynarskiego zwyczaju. Burmistrz rozbiła butelkę szampana o kadłub masowca - powiodło się przy pierwszej próbie - a kapitan statku Wiesław Cholewa dał sygnał do uruchomienia silników w maszynowni" - podano.

M/s "Wadowice II" jest masowcem o nośności 38 tys. DWT (ang. deadweight tonnage - PAP). Taka wielkość odpowiada ładowności ośmiokilometrowego pociągu, składającego się z 475 standardowych węglarek. Długość jednostki to 190 m, a jej szerokość - 28,5 m. Załogę statku stanowi 12 osób.

"Wadowice II" są jednym z 14 statków z serii jednostek noszących nazwy polskich krain geograficznych. Powstały na zlecenie PŻM w chińskiej stoczni Xingang, gdyż realizacji nie podjęła się żadna z polskich stoczni.

W przeszłości jeden ze statków nosił już nazwę papieskiego miasta, należał do polskiej marynarki handlowej. Wybudowany został w 1969 roku. W 1994 roku trafił w ręce zagranicznego armatora.

d48ywtc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48ywtc
d48ywtc