Trwa ładowanie...
d2adxu3

Nowy zarząd Tauronu potwierdza zainteresowanie kopalnią Brzeszcze (aktl.)

#
dochodzi komunikat SRK
#

Share
d2adxu3

02.10. Katowice (PAP) - Nowy zarząd Tauron Polska Energia potwierdza zainteresowanie nabyciem aktywów kopalni Brzeszcze i deklaruje chęć powrotu do rozmów na ten temat ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK). W przetargu na zakup aktywów liczy się już tylko spółka celowa Tauronu - RSG.

SRK, która w środę zawiesiła prowadzone z nią negocjacje, teraz chce je wznowić jak najszybciej.

"Po analizie przebiegu dotychczasowych prac nad przejęciem aktywów KWK Brzeszcze, w tym zaawansowania negocjacji mających na celu ustalenie warunków kupna zakładu, deklarujemy wolę dalszych rozmów" - powiedział, cytowany w przesłanym PAP komunikacie, nowy prezes Tauronu Jerzy Kurella, który zastąpił odwołanego w czwartek przez radę nadzorczą Dariusza Luberę.

d2adxu3

"Liczymy, że SRK jest gotowa do szybkiego wznowienia negocjacji. Mamy nadzieję również, że do stołu negocjacyjnego usiądzie strona społeczna" - dodał prezes.

Zgodnie ze strategią korporacyjną grupy Tauron - w najbliższych latach powinien zwiększyć się udział własnego paliwa w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Obecnie do Tauronu należą dwie kopalnie: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie, które dostarczają ponad 40 proc. potrzebnego spółce paliwa.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - wydzielony z niej i przejęty przez SRK - zgodnie ze styczniowym porozumieniem pomiędzy rządem a związkami zawodowymi.

W maju Tauron podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów tego zakładu, 4 sierpnia określił jednak warunki brzegowe - jednym z nich było ogłoszenie przetargu. Zarząd Tauronu zaznaczył również m.in., że przed ostatecznym kupnem aktywów SRK powinna przeprowadzić ich restrukturyzację.

d2adxu3

Wstępne oferty w przetargu na sprzedaż aktywów kopalni Brzeszcze, ogłoszonym w sierpniu przez SRK, złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa FTF Columbus. Węglokoks Kraj i FTF Columbus wycofały się z postępowania. Ta ostatnia spółka ma przystąpić do RSG, w której udziały obejmie też Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego i ZEW Niedzica.

Rozmowy kontynuowano więc wyłącznie z RSG. Tydzień temu SRK, informując o przedłużeniu negocjacji, oceniła, że trudno uznać ofertę spółki celowej Tauronu za "respektującą interes Skarbu Państwa". Rozmowy z tym podmiotem, jak poinformowano, będą jednak kontynuowane w trosce o los górników z kopalni Brzeszcze i ich rodzin.

W środę wieczorem SRK poinformowała o przerwaniu negocjacji z RSG, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz konsultacji. W czwartek - na krótko przez ogłoszeniem zmian w zarządzie Tauronu - przedstawiciele Tauronu i RSG wyrazili zaskoczenie zawieszeniem negocjacji. W ich ocenie to niezrozumiała decyzja, która stanowi zagrożenie dla podpisania umowy.

"Jeszcze dzisiaj chcemy ustalić zasady powrotu do rozmów. Widać, że obydwie strony chcą, by właściwe negocjacje zostały wznowione jak najszybciej i mamy nadzieję, że właśnie tak się stanie" - powiedział w piątek PAP rzecznik SRK Witold Jajszczok.

d2adxu3

"Liczymy na wypracowanie warunków satysfakcjonujących wszystkie strony transakcji. Zapraszamy również stronę społeczną do rozpoczęcia konstruktywnych negocjacji w kwestiach dotyczących spraw pracowniczych. Konkretny termin wznowienia negocjacji zostanie ustalony we wzajemnych konsultacjach" - dodała spółka w przesłanym później mediom komunikacie.

Według mediów to właśnie zakup kopalni Brzeszcze jest tłem czwartkowych zmian w zarządzie Tauronu. "Rynek ocenił decyzję resortu skarbu jednoznacznie jako karę za postawienie zaporowych warunków przy kupnie od SRK kopalni Brzeszcze" - napisała piątkowa "Rzeczpospolita".

Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

d2adxu3

Podziel się opinią

Share
d2adxu3
d2adxu3