NSA: Archidiecezja Poznańska nie zapłaci podatku od 115 mln zł darowizny
Archidiecezja Poznańska nie musi płacić podatku od otrzymanej działki wartej 115 milionów złotych - orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Darowizna ma być przekazana na cele związane z kultem religijnym, dlatego jest zwolniona z podatku - uznał sąd.
11.12.2013 | aktual.: 11.12.2013 15:37
Darowizną była zabudowana działka otrzymana przez Archidiecezję w Poznaniu od jednej z parafii. Działka była wynajmowana lub dzierżawiona mieszkańcom oraz przedsiębiorcom - w sumie 250 osobom. Archidiecezja zamierzała utworzyć odrębny podmiot, który miałby zarządzać tą nieruchomością, a całość dochodu z działki miała być przekazana na cele kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych i inwestycje sakralne.
Archidiecezja toczyła spór z Izbą Skarbową w Poznaniu o to, czy od tej darowizny będzie musiała zapłacić podatek dochodowy.
Poznańska izba skarbowa była zdania, że archidiecezja musi zapłacić podatek, skoro zamierza najpierw przekazać działkę podmiotowi, który będzie nią zarządzał. Takie przekazanie nie ma nic wspólnego z celami kultu religijnego, tak samo jak nie ma nic wspólnego z kultem religijnym wynajmowanie działki na cele mieszkaniowe i pod działalność gospodarczą - stwierdziła izba.
Archidiecezja zaskarżyła tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, a sąd przyznał jej rację. Uznał, że skoro archidiecezja deklaruje, iż cały dochód z działki będzie przeznaczała na cele kultu religijnego, to taka deklaracja wystarczy. Ustawa nie wskazuje, w jakim terminie dochód ma być rzeczywiście wydany na taki cel - dodał poznański sąd.
Podobnie orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną izby skarbowej (sygn. II FSK 3033/11). Uzasadniając wyrok, sędzia Lidia Ciechomska-Florek wyjaśniła, że cel kultu religijnego może być realizowany w dowolny sposób, nawet poprzez prowadzenie działalności gospodarczej. Najważniejsze jest - powiedziała sędzia - by dochód został ostatecznie wydany właśnie na ten cel.