NSA: premia za utwory stworzone przez pracownika - z niższym podatkiem

Od dodatkowej premii za dzieło stworzone przez pracownika, np. za program komputerowy, też przysługują 50-procentowe koszty uzyskania przychodu, zmniejszające przychód do opodatkowania - orzekł w czwartek NSA.

NSA: premia za utwory stworzone przez pracownika - z niższym podatkiem
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

07.03.2013 | aktual.: 07.03.2013 17:02

Wyrok dotyczy spółki świadczącej usługi doradcze oraz informatyczne. Firma chciała rozszerzyć działalność o tworzenie programów komputerowych oraz systemów informatycznych i postanowiła w tym celu zatrudnić wykwalifikowanych pracowników.

Tworzone przez pracowników programy oraz systemy informatyczne to utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ustawa ta zakłada, że prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego w pracy przez pracownika przysługują pracodawcy, chyba że umowa stanowiłaby inaczej.

Spółka zamierzała ewidencjonować stworzone przez pracownika programy w specjalnie w tym celu utworzonej ewidencji utworów, a do wypłacanego honorarium autorskiego stosować 50-procentowe koszty uzyskania przychodu. Z reguły takie koszty są znacznie wyższe niż ryczałtowe koszty przysługujące pracownikowi, wynoszące obecnie 111,25 zł miesięcznie.

Niezależnie od honorarium pracownicy mieli dostawać tzw. premię projektową. Jej wysokość miała zależeć od stopnia zaangażowania i wartości ekonomicznej utworu.

Spółka spytała izbę skarbową, czy obliczając zaliczkę na podatek PIT od tych premii, może również stosować podwyższone koszty podatkowe. Izba skarbowa odpowiedziała, że nie, bo - jej zdaniem - premia jest tylko dodatkowym wynagrodzeniem za pracę i w żaden sposób nie jest związana z przeniesieniem przez pracowników na pracodawcę praw autorskich do utworów. Izba była zdania, że podwyższone koszty podatkowe można stosować tylko do tej części wynagrodzenia, która została wypłacona z tytułu korzystania z praw autorskich.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a ten zgodził się ze spółką i uchylił interpretację izby. Sąd uznał, że spółka ma prawo stosować podwyższone koszty podatkowe do premii wypłacanych pracownikom-twórcom. Takie premie są związane z przeniesieniem praw autorskich do utworów na rzecz pracodawcy - uznał sąd.

WSA nie zgodził się z izbą, że wynagrodzenie pracownika-twórcy powinno być ustalone przed zakończeniem utworu, a późniejsza wypłata premii z tytułu przeniesienia prawa do rozporządzania utworem pozostaje bez związku z utworem. Sąd przypomniał, że zgodnie z prawem autorskim wynagrodzenie twórcy może zależeć od wysokości wpływów z korzystania ze stworzonych przez niego utworów i twórca może wręcz żądać podwyższenia wynagrodzenia w razie dysproporcji między jego wynagrodzeniem a korzyściami tego, kto nabył od niego prawa autorskie.

Izba zaskarżyła wyrok WSA do Naczelnego Sąd Administracyjny, ale sąd oddalił w czwartek jej skargę kasacyjną (sygn. II FSK 1378/11). NSA potwierdził, że spółka ma prawo uwzględniać podwyższone koszty podatkowe przy obliczaniu zaliczki na PIT od premii wypłacanych pracownikom-twórcom. Sąd podkreślił, że w rozpatrywanej sprawie premia jest związana z utworem stworzonym przez pracownika i jako element należnego mu wynagrodzenia za przekazanie praw autorskich powinna być tak samo rozliczana.

Wyrok jest prawomocny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)