Trwa ładowanie...
d3emjzy

Numizmaty. Można wylicytować najpiękniejszy polski banknot

Słynny banknot zaprojektowany przez Józefa Mehoffera czy złotówka z czasów insurekcji kościuszkowskiej. To tylko dwa z wielu numizmatów, które trafią pod młotek podczas wielodniowej aukcji.
Share
Gotowa jest oferta wielodniowej aukcji, jaką Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak rozpocznie 8 lutego 2020 r.
Gotowa jest oferta wielodniowej aukcji, jaką Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak rozpocznie 8 lutego 2020 r.Źródło: Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk, Fot: Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk
d3emjzy

8 lutego 2020 r rozpocznie się wielodniowa aukcja Gabinetu Numizmatycznego Damiana Marciniaka. Największą sensację w ofercie budzi kolekcja 360 polskich monet średniowiecznych. Jak pisze "Rzeczpospolita", zbiór przez kilkadziesiąt lat tworzył i doskonalił jeden kolekcjoner.

Czytaj: Hit dziecięcych lat. Jak smakuje dziś?

Ponadto, atrakcją dla kolekcjonerów będzie m.in. banknot o nominale 10 zł z 1924 r. – po reformie walutowej ministra Władysława Grabskiego pojawiły się pierwsze złotówki. Jest to obiegowy banknot w idealnym stanie. Co ważne, pochodzi z trzeciej emisji, której istnienie jeszcze kilka lat temu było kwestionowane. Banknot wystartuje z ceną 40 tys. zł.

d3emjzy

W idealnym stanie jest także pierwsza polska papierowa złotówka z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Niepozorny papierek wystartuje z ceną ok. 25 tys. zł.

Dowiedz się; Skarb w klasztorze. Miliony monet z okresu II RP

Od 200 zł licytowany będzie słynny banknot z 1934 r. zaprojektowany przez malarza Józefa Mehoffera, symbolizujący związki Polski z Bałtykiem. Kolekcjonerzy szacują, że osiągnie cenę ok. 400 zł.

Popyt na numizmaty nie słabnie. Potwierdzają to ostatnie aukcje. Na ostatniej siedmiodniowej aukcji Damiana Marciniaka wystawiono 5,743 numizmaty, sprzedano ok. 91 proc. z nich.

d3emjzy

Obejrzyj: Ani złoto, ani platyna nie są już najdroższymi metalami szlachetnymi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3emjzy

Podziel się opinią

Share
d3emjzy
d3emjzy