O programistów i księgowych w tym roku będą się bić
Programiści (przede wszystkim aplikacji na urządzenia mobilne), administratorzy bazy danych, pracownicy wsparcia technicznego, księgowi oraz specjaliści do spraw finansowych, przedstawiciele handlowi, sprzedawcy, doradcy klienta oraz pracownicy obsługi klienta mogą zacierać ręce - dla nich ofert pracy w najbliższym czasie na pewno nie zabraknie.
29.01.2014 | aktual.: 29.01.2014 11:09
Pracodawcy będą również poszukiwać inżynierów, konstruktorów, planerów produkcji - generalnie osoby z kierunkowym wykształceniem na stanowiska techniczne. Natomiast w związku z nowymi funduszami europejskimi przeznaczonymi na infrastrukturę, wzrośnie również zatrudnienie w budownictwie.
- Na rynku będzie również duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych robotników. To ich pracodawcy potrzebują zdecydowanie najwięcej, co wynika ze specyfiki naszej gospodarki wciąż jednak opartej na przemyśle i produkcji, a nie nowoczesnych technologiach - twierdzi Małgorzata Majewska, ekspert Monsterpolska.pl.
Coraz większego znaczenia nabierają również kompetencje miękkie i społeczne.
- Zaangażowanie, chęć do pracy czy umiejętność pracy w zespole będą zyskiwały na znaczeniu. Pracodawcy coraz częściej narzekają na ich brak. Nie da się ich nauczyć w krótkim czasie, a w wielu przypadkach jest to nawet niemożliwe - mówi Majewska. - Wiele firm jest w stanie natomiast nauczyć swoich pracowników kwestii technicznych, związanych z wykonywanym zawodem, czy piastowanym stanowiskiem - dodaje.
Wciąż intensywnie rekrutują także centra usług wspólnych (SCC) i firmy outsourcingowe. W 2013 r. najczęściej poszukiwano pracowników do działów IT, HR, czy księgowości i finansów. Łącznie w 2013 r. ogłoszenia od pracodawców z tego sektora stanowiły ponad 50 proc. wszystkich opublikowanych ofert na Monsterpolska.pl.
- Pracowników poszukiwały przede wszystkim centra zlokalizowane w Krakowie, Wrocławiu oraz Warszawie. Duże ożywienie widać również w Gdańsku i całym Trójmieście, gdzie w 2012 r. powstało 9 centrów z kapitałem zagranicznym. Najbardziej dynamiczny wzrost jest zauważalny w Krakowie, gdzie powstało aż 11 nowych obiektów tego typu. Warto też zwrócić uwagę na Wrocław, gdzie swoje centra usług wspólnych zlokalizowało 9 nowych firm. W 2014 roku SSC i outsourcing biznesowy będą dalej się rozwijać, a to oznacza dalszą dynamiczną rekrutację. - wylicza Majewska.
W najnowszym rankingu „Tholons Top Outsourcing Destinations 2014" Kraków znalazł się na 9. miejscu wśród 100 najatrakcyjniejszych miast na świecie dla outsourcingu usług biznesowych, i awansował tym samym o jedną pozycję w porównaniu z ubiegłym rokiem, zajmując miejsce Dublina.
W 2013 r. pracodawcy najczęściej poszukiwali pracowników IT (54 proc. wszystkich ofert) oraz nowych technologii. W stosunku do 2012 r. liczba ofert dla informatyków prawie się podwoiła.
- Rośnie też liczba pracodawców rekrutujących właśnie w tej branży, a wiele firm prowadzi tzw. ciągłe rekrutacje w tej dziedzinie. Przewidujemy, że w 2014 r. ponownie wzrośnie liczba ofert dedykowanych IT - dodaje Majewska.
Kolejną branżą poszukującą najwięcej pracowników są finanse, księgowość, bankowość (średnio 10 proc. wszystkich ofert). Pracodawcy szukają przede wszystkim księgowych, analityków finansowych i biznesowych oraz kontrolerów finansowych.
8 proc. wszystkich, opublikowanych w ubiegłym roku ofert pracy, skierowanych było do pracowników działów sprzedaży. Głównie poszukiwani byli przedstawiciele handlowi, handlowcy oraz managerowie wyższego szczebla.
Odnotowano duży wzrost ofert pracy dla inżynierów - liczba ofert pracy właśnie dla nich wzrosła ponad 3-krotnie.
AK/WP.PL