Obeszło się bez wielkich emocji

W ostatnim okresie stosunkowo ważną rolę odgrywa na wykresie marcowej serii kontraktów strefa wsparcia: 2336 – 2342 pkt.

21.12.2009 | aktual.: 21.12.2009 08:45

W ostatnim okresie stosunkowo ważną rolę odgrywa na wykresie marcowej serii kontraktów strefa wsparcia: 2336 – 2342 pkt.

Jak wiadomo również w czwartek niedźwiedzie próbowały przedrzeć się poniżej wskazanego zakresu, jednak te próby zakończyły się ostatecznie zwycięstwem kupujących.

Ta okoliczność wpłynęła w jakimś stopniu na przebieg początkowej fazy piątkowego handlu, podczas której strona popytowa nadal wykazywała się nieco większą aktywnością. W konsekwencji działania podjęte przez kupujących sprawiły, że kontrakty bez trudu dotarły do intradayowej zapory podażowej: 2365 – 2368 pkt. Warto nadmienić, że w wymienionym rejonie cenowym koncentrowały się dwa zniesienia wewnętrzne Fibonacciego: 18.6% i 38.2.6%. Przebiegała także górna linia Pitchforka, skonstruowana na bazie wykresu intradayowego. Bykom udało się naruszyć w niewielkim stopniu wymienioną przeszkodę, jednak niedźwiedzie bardzo szybko skontrowały tę inicjatywę.

Kolejne fazy notowań upłynęły niestety na ruchu bocznym, a wizualnym odzwierciedleniem tego niezwykle sennie prowadzonego handlu był kilkunastopunktowy korytarz cenowy, w którym kontrakty konsekwentnie poruszały się przez znaczną część piątkowej sesji. Rynek konsoliduje się już jednak od 9 grudnia i tak naprawdę trudno było oczekiwać, by właśnie w piątek, czyli w dniu wygasania grudniowej serii instrumentów pochodnych, inwestorzy zaczęli wykazywać się nagle zauważalnie większą aktywnością (choć oczywiście ostatnia godzina handlu „wyłamała się” nieco z tej konwencji).

Ostatecznie zamknięcie marcowej serii kontraktów wypadło na poziomie: 2363 pkt, co stanowiło półprocentowy wzrost wartości FW20H10 w stosunku do czwartkowej ceny odniesienia.

Obraz
© (fot. DM BZ WBK)

Niedźwiedziom ponownie nie udało się w piątek przedrzeć poniżej strefy wsparcia: 2336 – 2342 pkt. Jest to interesująca zapora popytowa chociażby z tego względu, że koncentrują się tutaj także projekcje mini-formacji XABCD, zbudowanej na bazie współczynnika 1.13. Przełamanie zatem tak określonej bariery cenowej powinno doprowadzić do testu kluczowego obecnie wsparcia: 2297 – 2304 pkt, gdzie dla odmiany grupują się projekcje struktury ABCD, spełniającej zależność: 0.786AB = CD.

Ponieważ na wykresie kontraktów istnieje pewna powtarzalność kształtów dotyczących uformowanych już struktur korekcyjnych, cały czas biorę poważnie pod uwagę możliwość urzeczywistnienia się wariant związanego z kontynuacją ruchu spadkowego i testem wspomnianej już zapory popytowej: 2297 – 2304 pkt (choć niekoniecznie już podczas dzisiejszej sesji). W takim bowiem wypadku bieżąca struktura korekcyjna „upodobniłaby się” do istniejących już układów spadkowych. Problem oczywiście w tym, że oczekiwania odnośnie ruchu w kierunku południowym zaczynają obecnie dominować na rynku. Paradoksalnie nie jest to oczywiście element, który sprzyjałby stronie podażowej. Jakby również nie patrzeć, już w tej chwili mamy do czynienia z mini-układem XABCD, który powinien jednak faworyzować w jakimś stopniu stronę popytową. Wydaje się, że w obecnej sytuacji należy zatem skupić się po prostu na obserwacji zakresu wsparcia: 2336 – 2342 i strefy oporu: 2394 – 2397 pkt i dopiero po przełamaniu któregoś z wymienionych obszarów cenowych
podjąć ewentualne działania transakcyjne (również mając świadomość tego, że w wyniku niewielkiej aktywność inwestorów sygnał okaże się ostatecznie mało wartościowym wskazaniem).

O otwarciu pozycji długich pomyślałbym zatem z chwilą przełamania strefy oporu: 2394 – 2397 pkt. Biorąc pod uwagę to, że przebiega tutaj także górna linia Pitchorka, zanegowanie tak określonej zapory cenowej stawiałoby w uprzywilejowanym położeniu kupujących, potwierdzając w jakimś stopniu ich ofensywne podejście do handlu. Czy jednak na taki ofensywny handel możemy liczyć już w trakcie poniedziałkowych notowań? Mam w tym kontekście pewne wątpliwości i osobiście raczej nie nastawiałbym się na to, że już dzisiaj dojdzie do wygenerowania wiarygodnego sygnału technicznego.

Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)