Obligacje firm zamiast lokaty

W styczniu średnie oprocentowanie lokat bankowych wyniosło 2,64 proc., a średnie oprocentowanie obligacji korporacyjnych notowanych na Catalyst 8,33 proc.

Obligacje firm zamiast lokaty
Źródło zdjęć: © Fotolia | Nan

Różnica między nimi to 5,69 punktu procentowego lub licząc inaczej 215 proc. Ktoś, kto zainwestowałby w obligacje firm zarobiłby średnio ponad dwa razy więcej niż zakładając lokatę bankową.

Co ciekawe, przed rokiem różnica wynosiła 118 proc., choć w ujęciu bezwzględnym była podobna (5,38 pkt proc.). Wzrost atrakcyjności oprocentowania obligacji firm wobec lokat wynika z różnego tempa spadku odsetek. O ile w przypadku lokat skurczyły się one niemal o połowę w porównaniu do stycznia sprzed roku, to w przypadku obligacji średnie oprocentowanie zmalało o ok.16 proc.

Obligacje firm wygrywają także konkurencję z obligacjami skarbowymi. W tym przypadku ich oprocentowanie jest wyższe o średnio 4,88 pkt proc. (141 proc.) wobec 5,64 pkt proc. (131 proc.) przed rokiem.

Porównanie średniego oprocentowania lokat, obligacji skarbowych i korporacyjnych src="http://i.wp.pl/a/f/gif/12559/xls.gif"/>

Wyższy zysk oferowany przez obligacje korporacyjne związany jest oczywiście z większym ryzykiem, a także z niższą płynnością inwestycji. Należy pamiętać, że przedstawione średnie są zawyżane przez papiery o wyższym oprocentowaniu, ale zarazem także o wyższym ryzyku inwestycyjnym. Dość powiedzieć, że w 2013 sąd ogłosił upadłość trzech emitentów obligacji notowanych na Catalyst, a kolejni nie wykupili obligacji w terminie, a wizja ich bankructwa jest realna.

Relatywnie najmniej ryzykowną kategorią inwestycji na Catalyst są obligacje banków, gdzie średnie oprocentowanie spadło do 5,89 proc. Większość obligacji banków notowanych na Catalyst to bowiem papiery o zmiennym oprocentowaniu opartym o stawkę WIBOR – spadek stóp WIBOR w połączeniu z wejściem na rynek nowych serii o niższych marżach, zaowocował spadkiem średniego oprocentowania.

Niewiele zmieniło się natomiast w przypadku emitentów obligacji o stałym oprocentowaniu. Tego rodzaju papiery są w mniejszości na Catalyst, a nowi emitenci oferujący stałe kupony pojawiają się rzadko. Być może w nadchodzących miesiącach oferta będzie bardziej bogata, ponieważ warunki rynkowe (niskie stopy procentowe i wyższe prawdopodobieństwo ich wzrostu w przyszłości niż dalszego spadku) sprzyjają takim emisjom. Natomiast na spadek średniego oprocentowania obligacji o zmiennym kuponie dominujący wpływ miał spadek stóp WIBOR, o które opiera się oprocentowanie tego rodzaju papierów. Pewien wpływ wywarła także widoczna tendencja do obniżania oferowanej marży ponad WIBOR przez emitentów, którzy cieszą się nieposzlakowaną opinią wśród inwestorów (Orlen, Kruk, Best, P.R.E.S.C.O., Kredyt Inkaso) - by wymienić emisje, które plasowano w ostatnich tygodniach.

Prognozy

Cykl naszych porównań oprocentowania lokat, obligacji skarbowych i korporacyjnych ma blsiko dwa lata, co pozwala na dokonanie pewnych obserwacji i wysuwania ostrożnych wniosków. Choć stopy WIBOR są stabilne od ośmiu miesięcy przewaga oprocentowania obligacji nad lokatami skurczyła się nieznacznie w ostatnim kwartale (w październiku 2013 r. wynosiła 230 proc., obecnie 215 proc.). Ta tendencja powinna się utrzymać w najbliższych miesiącach, bowiem rynek obligacji korporacyjnych musi coraz mocniej konkurować z rynkiem bankowym. W bankach natomiast widać wyraźne sygnały otwarcia na kredyty dla firm, zaś koszty kredytów są obecnie znacznie niższe niż koszty związane z emisją i obsługą obligacji.

Zatem konkurencja z kredytami bankowymi może wymusić dalszy spadek marż na rynku obligacji, zaś wprowadzanie niżej oprocentowanych papierów na Catalyst i jednoczesne wycofywanie starszych serii, które bądź zapadają, bądź są wykupywane przed terminem przez samych emitentów, zaowocować może dalszym spadkiem średniego oprocentowania.

Przy stabilnych stopach WIBOR i braku sygnałów co do ich wzrostu w przyszłości, nie należy natomiast zakładać znaczących zmian w nominalnym oprocentowaniu lokat. Stąd można zakładać, że choć obligacje korporacyjne utrzymają przewagę nad lokatami i obligacjami skarbowymi, to w perspektywie najbliższych kwartałów powinna się ona skurczyć i obniżyć poniżej poziomu 200 proc.

Emil Szweda
Obligacje.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)