Obniżenie wieku emerytalnego ma poparcie Polaków. Nawet kosztem niższych świadczeń
Staż pracy jako dodatkowe kryterium przejścia na emeryturę zyskał akceptację aż 76 proc. ankietowanych w sondażu przeprowadzonym przez Panel Badawczy Ariadna. O wynikach sondażu informuje "Dziennik Gazeta Prawna", który zlecił badanie.
20.01.2016 | aktual.: 20.01.2016 11:23
Zdaniem ekspertów Polacy "chcą szybko pobierać świadczenia, nawet jeśli będą one niskie". Ankieta pokazuje, że 60 proc. ankietowanych Polaków popiera prezydencki projekt ustawy cofający wydłużenie wieku emerytalnego i przywracający wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Niechętnych ustawie było 27 proc. uczestników ankiety.
"Takie wyniki są po myśli związkowców" - czytamy w artykule. Gazeta cytuje wypowiedź rzecznika Solidarności Marka Lewandowskiego: - To pokazuje coś, o czym mówiliśmy w momencie wprowadzania wydłużenia wieku emerytalnego, że społeczeństwo jest temu przeciwne i nie można wprowadzać reformy szybko bez zdobycia społecznej akceptacji.
Inaczej widzi problem rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow. - To pokazuje, że nasi obywatele nie mają pojęcia, jak wygląda system emerytalny i od czego zależy wysokość emerytury - powiedziała w wypowiedzi dla "DGP".
- Zapewne wiele z tych osób zakłada, że przejdą na emeryturę i będą nadal pracować - zauważa z kolei Jakub Borowski, który pracuje jako główny ekonomista w Credit Agricole. Podkreśla, że ludzie nie rozumieją, iż wysokość świadczeń zależy od tego, ile się nazbierało oraz ile się będzie żyło, a nie od stażu pracy.
Komentując poparcie dla idei uczynienia stażu jednym z kryteriów przechodzenia na emeryturę, "Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że wynik sondażu "może być istotnym politycznym argumentem dla zmiany prezydenckiego projektu ustawy, którym zajmuje się obecnie Sejm".
Zobacz też: * *Niższy wiek emerytalny. Państwo straci nawet bilion złotych, emeryci nawet kilkaset złotych miesięcznie