Trwa ładowanie...

Obowiązek meldunkowy zostaje. Ale będzie łatwiej go wypełnić

Od stycznia zameldujesz się nie wychodząc z domu. A jeśli wyjdziesz, nie będziesz musiał pamiętać o dowodzie osobistym. Zobacz, jakie jeszcze udogodnienia czekają na e-obywatela.

Obowiązek meldunkowy zostaje. Ale będzie łatwiej go wypełnićŹródło: East News, fot: eastnews
d2gkduw
d2gkduw

Od lat politycy obiecują, że zniosą w Polsce obowiązek meldunkowy. Ostatecznie miał zniknąć 1 stycznia 2018 roku - zgodnie z podpisaną przez prezydenta jeszcze w 2015 roku nowelizacją ustawy o ewidencji ludności. Tak się jednak nie stanie i Polacy nadal będą musieli się meldować i wymeldowywać.

Na szczęście ma to być łatwiejsze. Pomóc ma usługa e-Meldunek przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki niej będziemy mogli się zameldować (lub wymeldować) bez wychodzenia z domu - za pośrednictwem internetu. Żeby jednak skorzystać z udogodnienia potrzebny nam będzie tak zwany profil zaufany, po który trzeba się pofatygować - do placówki Poczty Polskiej, oddziału ZUS lub urzędu skarbowego. Można też skorzystać z bankowości elektronicznej.

E-dowód i mDokumnety. Nowe usługi cyfrowe Polaków

To jednak niejedyne udogodnienia dla obywateli. Dzięki mDokumentom - na razie aplikacja działa w wersji BETA na system Android - będziemy mogli np. zrezygnować z noszenia dowodu osobistego.

d2gkduw

Resort cyfryzacji tłumaczy: "mDokumenty to nowa usługa cyfrowa, która pozwala na użycie telefonu komórkowego zamiast zwykłych dokumentów. Usługa jest dobrowolna - możesz, ale nie musisz używać mDokumentów. mDokumenty nie zastępują zwykłych dokumentów. To tylko ułatwienie, bo telefon zazwyczaj masz przy sobie".

Ministerstwo Cyfryzacji
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, fot: Ministerstwo Cyfryzacji

Przygotowana przez resort cyfryzacji aplikacja mObywatel umożliwia potwierdzenie własnej tożsamości (dane zostaną wyświetlone na ekranie smartfona), a także sprawdzenie cudzej, co może być istotne np. w przypadku podpisywania umowy czy zwykłej stłuczki. Usługa mTożsamość korzysta z aktualnych danych znajdujących się w państwowych rejestrach. Chodzi o imiona, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, zdjęcia czy numeru dowodu osobistego.

Żeby korzystać z usługi potrzebujemy - poza profilem zaufanym - smartfona z systemem Android w wersji 6.0 lub wyższej wyposażonego w aparat fotograficzny i bluetooth, aktywnej aplikacji mObywatel i połączenia z internetem.

Ministerstwo zapowiada wprowadzanie kolejnych udogodnień dla obywateli, a także dla firm. Wkrótce w ramach mDokumentów mają się pojawić mPrawo Jazdy, mDowód Rejestracyjny czy mUbezpieczenie OC.

d2gkduw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gkduw