Obradowała Rada Ministrów (komunikat)
...
06.03. Warszawa - CIR informuje:
Rada Ministrów minutą ciszy uczciła pamięć ofiar katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, która wydarzyła się 3 marca br.
Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego (KPZK), zalecając ministrom kierującym działami administracji rządowej, kierownikom urzędów centralnych oraz wojewodom zachowanie spójności planów zarządzania kryzysowego z KPZK (Dokument rozpatrywano w trybie zastrzeżonym).
Rada Ministrów zajęła także stanowisko wobec prezydenckiego projektu ustawy o nasiennictwie (druk nr 176).
Rada Ministrów zajęła stanowisko do prezydenckiego projektu ustawy o nasiennictwie (druk nr 176), przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Rząd pozytywnie opiniuje prezydencki projekt ustawy o nasiennictwie, z wyjątkiem przepisów zakazujących rejestracji odmian genetycznie zmodyfikowanych oraz obrotu materiałem siewnym tych odmian, ponieważ wprowadzenie ich w życie naraziłoby Polskę na kary finansowe ze strony Unii Europejskiej.
Pozytywna opinia rządu dotyczy pilnego wdrożenia: dyrektywy Rady 2008/90/WE (w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym roślin sadowniczych oraz roślinami sadowniczymi przeznaczonymi do produkcji owoców); dyrektywy Komisji 2009/145/WE (przewidującej m.in. pewne odstępstwa dotyczące zatwierdzania populacji miejscowych i odmian warzyw tradycyjnie uprawnianych w rejonach zagrożonych erozją genetyczną), dyrektywy Komisji 2010/60/WE (przewidującej pewne odstępstwa dotyczące wprowadzania do obrotu mieszanek materiału siewnego roślin pastewnych przeznaczonych do ochrony środowiska naturalnego), a także decyzji Komisji 2011/180/UE (wdrażającej dyrektywę Rady 2002/55/WE w sprawie warunków zezwalania na wprowadzenie do obrotu małych opakowań mieszanek standardowego materiału siewnego różnych odmian roślin warzywnych tego samego gatunku).
Rząd podkreśla, że proponowane przez prezydenta przepisy zakazujące rejestracji odmian genetycznie zmodyfikowanych oraz obrotu materiałem siewnym tych odmian, są sprzeczne z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z lipca 2009 r. Trybunał, po rozpatrzeniu skargi Komisji Wspólnot Europejskich na Polskę, stwierdził, że nasz kraj - zakazując swobodnego obrotu materiałem siewnym odmian genetycznie zmodyfikowanych oraz wpisu odmian genetycznie zmodyfikowanych do krajowego rejestru odmian - naruszył obowiązujące w tej sprawie prawo unijne.
W opinii rządu, wprowadzenie proponowanych przez prezydenta zakazów mogłoby także skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą Skarbu Państwa. Chodzi o to, że podmioty indywidualne, które wskutek naruszenia prawa wspólnotowego poniosły straty, mogłyby wystąpić z roszczeniami odszkodowawczymi do państwa polskiego.
Rada Ministrów zwraca uwagę, że prezydencki projekt ustawy o nasiennictwie jest co do zasady tożsamy z projektem rządowym. Rozbieżność dotyczy jedynie przepisów zakazujących rejestracji odmian genetycznie zmodyfikowanych oraz obrotu materiałem siewnym tych odmian, a także regulacji dotyczących zaciągania kredytów przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.
Należy podkreślić, że Rada Ministrów będzie mogła w rozporządzeniu wprowadzić zakaz stosowania materiału siewnego określonych odmian, kierując się ich nieprzydatnością do uprawy w warunkach klimatyczno-glebowych Polski lub koniecznością uniknięcia zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt, roślin i środowiska. W związku z tym konieczne jest rozszerzenie działań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa o nadzór nad stosowaniem materiału siewnego. Należy zaznaczyć, że w resorcie rolnictwa przygotowano projekt rozporządzenia w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych, który będzie przedmiotem prac legislacyjnych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ wni/