Trwa ładowanie...
d1dmrp5
rząd
09-02-2010 17:21

Obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

d1dmrp5
d1dmrp5

09.02. Warszawa - CIR informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął:

- założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej; - założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych.

Ponadto zaakceptował:

d1dmrp5

- projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym; - projekt ustawy o kierujących pojazdami; - projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw; - projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych; - projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa.

Rada Ministrów wydała rozporządzenia:

- w sprawie służby wojskowej żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w instytucjach cywilnych; - zmieniające rozporządzenie w sprawie realizacji programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywania"; - zmieniające rozporządzenie w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu "Owoce w szkole" w roku szkolnym 2009/2010; - zmieniające rozporządzenie w sprawie wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez Roche Polska sp. z o.o. w Poznaniu pod nazwą: Centrum Badawczo-Rozwojowe, w latach 2010-2011".


Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej, przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej.

d1dmrp5

Chodzi o uporządkowanie zagadnień zawartych się w działach: "sprawy rodziny" i "zabezpieczenie społeczne". Obecnie dział "sprawy rodziny" nie obejmuje najważniejszych zadań, a niektóre z istotnych spraw nie są w nim ujęte, jeszcze inne dotyczą zabezpieczenia społecznego.

Zaproponowano, aby dział "sprawy rodziny" w nowych przepisach miał nazwę "rodzina". Jednocześnie założono, że część zagadnień znajdująca się obecnie w dziale "zabezpieczenie społeczne" zostanie przeniesiona do działu "rodzina".

Zaproponowano, aby dział "rodzina" obejmował sprawy: uwarunkowań demograficznych w kraju; opieki nad dzieckiem do lat 3; ochrony i wspierania rodziny z dziećmi na utrzymaniu, w szczególności rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej. Ponadto do działu "rodzina" byłyby włączone zagadnienia: rozwoju systemu pieczy zastępczej nad dzieckiem; koordynowania i organizowania współpracy organów administracji publicznej, organizacji pozarządowych i instytucji w zakresie realizacji praw rodziny i dziecka. W tym dziale byłyby też zawarte kwestie współpracy międzynarodowej, dotyczącej realizacji i ochrony praw rodziny i dziecka.

d1dmrp5

Założono, że dział "zabezpieczenie społeczne" obejmie sprawy dotyczące m.in.: ubezpieczeń społecznych i zaopatrzenia społecznego; funduszy emerytalnych; pomocy społecznej i świadczeń dla osób oraz gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej. Ponadto do tego działu włączono by kwestie: świadczeń socjalnych, zatrudnienia, rehabilitacji społecznej i zawodowej niepełnosprawnych; kombatantów i osób represjonowanych oraz przeciwdziałania patologiom.

Znowelizowane przepisy miałyby obowiązywać od 1 lipca 2010 r.


Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych, przedłożone przez ministra rozwoju regionalnego.

d1dmrp5

Zaproponowano rozwiązania, które zwiększą wykorzystanie środków zgromadzonych w Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych (FRIK), zarządzanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
.

Z tego Funduszu udzielane są preferencyjne kredyty dla gmin i ich związków przeznaczone na finansowanie dokumentacji projektowej inwestycji komunalnych przewidzianych do współfinansowania z funduszy Unii Europejskiej. Zaproponowano, aby poza gminami i ich związkami, podmiotami upoważnionymi do uzyskania preferencyjnego kredytu z FRIK, były powiaty i ich związki, jako inwestorzy. Pomoc powinna trafiać do jednostek samorządu terytorialnego, które nie posiadają odpowiednich środków finansowych na przygotowanie dokumentacji inwestycji komunalnej.

Kolejnym rozwiązaniem służącym lepszej absorpcji środków unijnych jest podniesienie maksymalnej kwoty jednego kredytu do 1 mln zł. Chodzi o to, aby objąć wsparciem ze środków Funduszu duże inwestycje komunalne, na które obecnie możliwy do uzyskania kredyt w wysokości 0,5 mln zł, jest niewystarczający do przygotowania kompletnej dokumentacji. Rozszerzony zostanie katalog dokumentów, za przygotowanie których będzie można płacić pieniędzmi z kredytu. Chodzi np. o pokrycie kosztów przygotowania dokumentacji: przetargowej, przyrodniczej i związanej z ocenami oddziaływania inwestycji na środowisko.

d1dmrp5

W projekcie nowelizacji wyraźnie zostanie też wskazane, że kredyty z FRIK są przeznaczone na przygotowanie przez inwestorów projektów inwestycji komunalnych przewidywanych do współfinansowania z funduszy Unii Europejskiej, a także Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przedłożony przez ministra środowiska.

d1dmrp5

Zaproponowano regulacje usuwające nieprawidłowości powstałe przy wdrażaniu dyrektywy europejskiej w sprawie kontroli niebezpieczeństwa poważnych awarii związanych z substancjami niebezpiecznymi oraz zapewniające pełne dostosowanie prawa krajowego do wspólnotowego. Chodzi o przepisy, które będą dotyczyć m.in. prowadzących zakłady o dużym i zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Postanowiono, że zmiana programu zapobiegania awariom przemysłowym będzie konieczna w przypadku zmian w zakładzie, instalacji lub procesie przemysłowym, a także rodzaju lub ilości składowanych substancji niebezpiecznych. Przewidziano przepis zobowiązujący prowadzącego zakład o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej do podania do publicznej wiadomości informacji o środkach bezpieczeństwa na wypadek wystąpienia takiej awarii. Wprowadzono obowiązek informowania, że zakład zlokalizowany w pobliżu granicy innego państwa członkowskiego nie stanowi zagrożenia transgranicznego.

Nowe przepisy mają obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kierujących pojazdami, przedłożony przez ministra infrastruktury.

Przez dwa lata osoby, które po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kat. B, będą poddane szczególnemu nadzorowi. "Młodzi kierowcy", w przypadku popełnienia dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, będą kierowani na kurs reedukacyjny. W wyjątkowych sytuacjach mogą także utracić uprawnienia do kierowania pojazdami.

Projekt ustawy przewiduje, że na kurs reedukacyjny trafią także kierowcy, którzy uzyskają 24 punkty karne. Obecnie muszą oni przystąpić do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje. Jeśli w ciągu 5 lat od wydania skierowania na taki kurs ponownie przekroczą maksymalną liczbę punktów, wówczas stracą prawo jazdy. Kierujący pojazdami po alkoholu lub po użyciu podobnie działającego środka będą dodatkowo skierowani na kurs reedukacyjny w zakresie profilaktyki przeciwalkoholowej. Kursy reedukacyjne będą prowadzone przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego.

Do podniesienia kwalifikacji kierujących pojazdami mają także doprowadzić nowe wymagania wobec instruktorów i ośrodków szkolenia kierowców.

Jeżeli chodzi o instruktorów będą oni musieli corocznie uczestniczyć w warsztatach doskonalenia zawodowego, co obecnie nie jest wymagane. U osób poddawanych badaniu lekarskiemu i psychologicznemu sprawdzane będą przeciwwskazania do wykonywania pracy instruktora, a nie jak dotychczas do kierowania pojazdem. Kandydaci na instruktorów będą szkoleni przez posiadające poświadczenie ośrodki szkolenia kierowców. Znacznie rozszerzono katalog przestępstw eliminujących osobę z ewidencji instruktorów.

Istotne novum zawierają wymagania wobec ośrodków szkolenia kierowców (OSK). Cała infrastruktura techniczna ośrodka niezbędna dla szkolenia kierowców kat. A i B powinna być położona na terenie jednego powiatu. Dla innych OSK plac manewrowy może być położny na terenie powiatu sąsiedniego. Na ośrodki nałożono obowiązek składania informacji o osobach uczestniczących w kursie. Oprócz tego będą musiały informować o miejscu i czasie przeprowadzania poszczególnych zajęć wskazanych w programie. Takie rozwiązania ukrócą zjawisko polegające na wystawianiu zaświadczeń osobom, które w ogóle nie uczestniczyły w zajęciach.

Nowe wymagania nałożono także na egzaminatorów. Podobnie jak instruktorzy będą musieli zostać poddani badaniom pod kątem przeciwwskazań do wykonywania pracy egzaminatora. Będą musieli także wykazać się odpowiednim doświadczeniem w egzaminowaniu. Kandydat musi uczestniczyć w 20 egzaminach w charakterze obserwatora i przeprowadzić 10 egzaminów pod nadzorem. Nie będą mogli podejmować dodatkowych zajęć zarobkowych bez zgody dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego i będą mieli ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej, jak osoby pełniące funkcje publiczne. Będą też składać oświadczenie majątkowe.

Projekt zawiera przepisy wprowadzające do prawa krajowego rozwiązania unijne dotyczące praw jazdy. Do 2033 r. nastąpi wymiana krajowych praw jazdy na dokumenty wydane zgodnie z nowym wzorem unijnym. Wprowadzony zostanie administracyjny okres ważności tych dokumentów - 15 lat dla praw jazdy kat. AM, A1, A2, A,B1, B, B+E; 5 lat (bądź w zależności od terminu badań lekarskich oraz psychologicznych) dla pozostałych kategorii.

Wprowadzona zostanie także nowa kategoria prawa jazdy - AM (motorowery i lekkie pojazdy czterokołowe), będą je mogły uzyskać osoby od 14 roku życia. Nowe będzie prawo jazdy typu A2, które obejmie prowadzenie motocykli o mocy nie przekraczającej 35 kW).

Te rozwiązania powinny poprawić bezpieczeństwo na drogach przez podniesienie kwalifikacji kierowców oraz przyczynić się do eliminacji oszustw, korupcji i nierzetelnego wykonywania usług w procesie ich szkolenia oraz egzaminowania.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Usprawnienie obrotu ziemią rolniczą, ułatwienia w zakupie ziemi przez rolników indywidualnych oraz szybkie rozdysponowanie gruntów z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa - to najważniejsze zmiany w projekcie nowelizacji ustawy.

Zgodnie z nowymi przepisami, Agencja Nieruchomości Rolnych nie będzie mogła zawierać nowych umów dzierżawy, najmu i oddania nieruchomości w administrowanie. Dotychczasowe umowy zachowają ważność i, z pewnymi wyjątkami, nie będą mogły być przedłużane oraz przekształcane w umowy na czas nieoznaczony.

Przewidziano przepis, zgodnie z którym Agencja Nieruchomości Rolnych będzie pisemnie zawiadamiać dzierżawców, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów, o możliwości dokonania zmian w umowach dzierżawy. Chodzi o możliwość wyłączenia z dzierżawy 30 proc. użytków rolnych. Osoby, które wyrażą zgodę na tę propozycję będą mogły kupić pozostałe dzierżawione grunty na preferencyjnych zasadach. Z kolei wyłączone grunty będą dzielone na mniejsze nieruchomości i przygotowywane do sprzedaży. Wśród kupujących preferowani będą miejscowi rolnicy indywidualni, którzy chcą powiększyć swoje gospodarstwa rodzinne lub je utworzyć.

Przewidziano także zmianę zasad dotyczących organizacji przetargów ograniczonych, co powinno pomóc Agencji Nieruchomości Rolnych w tworzeniu i powiększaniu gospodarstw rodzinnych. Zgodnie z tą ideą, Agencja będzie mogła organizować takie przetargi dla osób posiadających kwalifikacje rolnicze i zamierzających tworzyć gospodarstwa rodzinne. W przetargach ograniczonych będą mogli wziąć udział również byli pracownicy PGR-ów, którzy chcieliby tworzyć takie gospodarstwa.

Wprowadzono również możliwość rozłożenia spłaty należności z tytułu sprzedaży nieruchomości na okres do 15 lat, pod warunkiem wpłaty co najmniej 10 proc. ceny przed zawarciem umowy sprzedaży. Umożliwi to wielu rolnikom nabycie gruntów z zasobu.

Znowelizowane przepisy ma obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Zaproponowano, aby do końca 2011 r. dodatek z tytułu urodzenia dziecka lub zapomoga przysługiwały po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przeprowadzenie przez lekarza ginekologa lub położną co najmniej jednego badania kobiety w czasie ciąży.

Od 1 listopada 2009 r. kobieta, aby dostać takie świadczenie musiała dostarczyć zaświadczenie od lekarza, że nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu była pod opieką medyczną. W wielu przypadkach był to warunek trudny do spełnienia, co oznaczało pozbawienie jej świadczenia. Zgodnie z nowymi przepisami, takie kobiety będą mogły uzyskać świadczenie, jeśli ponownie złożą wniosek w okresie 6 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie.

Nowe rozwiązanie ma obowiązywać z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa, przedłożony przez ministra obrony.

Nowe przepisy wzmocnią poczucie bezpieczeństwa prawnego żołnierzy pełniących służbę w polskich kontyngentach wojskowych w sytuacjach, w których występuje konieczność użycia siły. Chodzi o to, że tylko wyraźna podstawa prawna, mająca źródło w ustawie, może pozwolić naszym żołnierzom na użycie siły w celu innym niż samoobrona. Dlatego w projekcie nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku Rzeczypospolitej Polskiej określono zasady i warunki użycia broni, środków przymusu bezpośredniego lub innego uzbrojenia przez żołnierzy pełniących służbę poza granicami państwa podczas ich udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił sojuszniczych, w misji pokojowej, w akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom. Z kolei znowelizowane przepisy ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa, uszczegóławiają zasady i warunki użycia siły przez polskich żołnierzy.

Do tej pory jedyną podstawą prawną regulującą zasady i warunki użycia siły przez polskich żołnierzy poza granicami państwa były ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz akty normatywne wydane przez komórki organizacji międzynarodowych, którym polskie jednostki były podporządkowane w czasie operacji wojskowych.

Nowe przepisy powinny obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie służby wojskowej żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w instytucjach cywilnych, przedłożone przez ministra obrony narodowej.

Rozporządzenie reguluje sposób tworzenia i likwidacji stanowisk służbowych przeznaczonych dla żołnierzy zawodowych w instytucjach cywilnych.

Utworzenie lub likwidacja takich stanowisk będzie wymagać od kierownika instytucji cywilnej skierowania odpowiedniego wniosku do ministra obrony narodowej.

Szef resortu obrony będzie mógł odmówić uwzględnienia wniosku o utworzenie stanowiska, jeśli na tym stanowisku nie będą wykonywane szczególne zadania na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Z kolei wniosek dotyczący likwidacji stanowisk służbowych powinien przede wszystkim wskazywać sposób realizacji zadań wykonywanych dotąd przez żołnierzy zawodowych na likwidowanych stanowiskach.

W rozporządzeniu określono także szczegółowy tryb wyznaczania żołnierzy zawodowych do instytucji cywilnych na stanowiska służbowe i zasady odwoływania z tych stanowisk. Określono sposób wykonywania przez ministra obrony narodowej nadzoru nad żołnierzami zawodowymi pełniącymi służbę w instytucjach cywilnych.

Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i zastąpi akt wykonawczy z 4 marca 2008 r.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie realizacji programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywania", przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej.

Do końca 2013 r. ma obowiązywać rozwiązanie, zgodnie z którym część dotacji przyznanej województwu na utworzenie nowego albo doposażenie istniejącego punktu przygotowania lub wydawania posiłków, a także na pokrycie kosztów ich dowozu - nie może być większa niż 20 proc. w każdym roku.

Termin przekazywania rocznej informacji o realizacji programu zostaje przedłużony "do 20 marca po zakończeniu roku budżetowego". Umożliwi do służbom wojewody przygotowanie jednolitej informacji dla ministrów: pracy i polityki społecznej oraz finansów. Oznacza to, że przygotowane sprawozdanie będzie zawierać te same dane, np. o zwrocie niewykorzystanych środków, co wcześniej nie było możliwe ze względu na inne terminy sprawozdawcze dla ministra finansów i ministra pracy.

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu "Owoce w szkole" w roku szkolnym 2009/2010, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Konieczność zmian w programie "Owoce w szkole" wynika z doświadczeń Agencji Rynku Rolnego związanych z jego realizacją w pierwszym semestrze roku szkolnego 2009/2010.

Nowe przepisy przede wszystkim łagodzą wymagania formalne nakładane na dostawców warzyw i owoców do szkół. Nie będą oni już musieli kroić warzyw w słupki. Będzie można je dostarczać w całości. Ponadto, z zestawu produktów udostępnianych dzieciom usunięto ogórki ze względu na trudności, jakie mają dostawcy z zachowaniem ich świeżości. Zrezygnowano też z rozwiązania polegającego na określeniu konkretnej liczby porcji, zawierających dany produkt. Szkoła i dostawca w aneksie do umowy będą mogli dowolnie ustalić, jakie produkty objęte zestawem otrzymają dzieci, z uwzględnieniem m.in. ich podaży w danym regionie. Doprecyzowano też przepis, zgodnie z którym zarówno soki, jak i pozostałe produkty udostępniane dzieciom nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Rozwiązania te będą obowiązywać w II semestrze.

Zgodnie z nowymi przepisami, pomoc na realizację programu będą mogli otrzymać dostawcy, nawet gdy nie uda im się dostarczyć wszystkich przewidzianych umową porcji owoców i warzyw, czyli 40 w pierwszym i 30 w drugim semestrze. Oznacza to, że dostawcy nie zostaną w ogóle pozbawieni pomocy, ale jej maksymalna wysokość będzie proporcjonalna do liczby dostarczonych porcji.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej, przedłożone przez ministra gospodarki.

Po zmianach granic (włączeniach i wyłączeniach gruntów) powierzchnia wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej zwiększy się o 15,6833 ha i wyniesie 1667,2038 ha.

Włączenia obejmą następujące podstrefy: Dzierżoniów, Jelcz-Laskowice, Nysa, Wrocław, Bielawa i Rawicz. Zmiany te stworzą możliwości do lokowania nowych inwestycji w strefie. Pozwolą również utworzyć na jej terenie co najmniej 2852 nowe miejsca pracy. Przy czym na każde jedno nowe miejsce pracy w strefie przypada ok. 0,2 nowego miejsca poza nią, co daje łącznie ok. 570 dodatkowych miejsc zatrudnienia.

Najwięcej osób, bo blisko 2000, powinno znaleźć zatrudnienie w Centrum Usług Wspólnych IT-IDC, które ma powstać we Wrocławiu do końca października 2015 r. Inwestycja ma być realizowana przez IBM Global Sevices Delivery Centre Polska sp. z o.o. Z kolei w gminie Jelcz-Laskowice spółka Autolive Poland zamierza produkować poduszki powietrzne dla przemysłu motoryzacyjnego. Inwestycja powinna być zrealizowana do końca marca 2011 r. Pracę ma w niej znaleźć co najmniej 250 osób.

Szacuje się, że całkowite nakłady inwestycyjne osiągną 302,55 mln zł. Przewidywane wpływy do budżetów: państwa i samorządu terytorialnego (z tytułu podatków)
wyniosą 556,10 mln zł.

Rozporządzenie wchodzi w życie 28 lutego 2010 r.


Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez Roche Polska sp. z o.o. w Poznaniu pod nazwą: Centrum Badawczo-Rozwojowe, w latach 2010-2011", przedłożoną przez ministra gospodarki.

Roche Polska sp. z o.o. planuje utworzyć w Poznaniu Centrum Badawczo-Rozwojowe. Ma to być pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej placówka, w której prowadzone będą prace nad nowym oprogramowaniem wspierającym działalność biznesową i badawczo-rozwojową, związaną z opracowywaniem nowych leków w spółkach należących do Grupy Roche.

W związku z tym przedsięwzięciem spółka zadeklarowała poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości 3 770 000 zł i utrzymanie inwestycji przez 5 lat od jej zakończenia. Ponadto przedsiębiorca zamierza utworzyć 100 nowych miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem i utrzymać je przez co najmniej 5 lat. Na ich utworzenie spółka otrzyma w latach 2010-2011 wsparcie z budżetu państwa w wysokości 1 149 200 zł (w każdym roku po 574 600 zł). Zakładając, że firma w pełni wywiąże się ze swoich zobowiązań, to wpływy do budżetów: państwa i samorządu terytorialnego (z tytułu podatków) powinny wynieść ok. 3,2 mln zł. Jeśli jednak, do czasu zakończenia inwestycji, nowych miejsc pracy będzie mniej niż 90 lub całkowita wartość nakładów inwestycyjnych będzie niższa niż 3 204 500 zł, to Roche Polska sp. z o.o. będzie musiała zwrócić całą otrzymaną pomoc wraz z odsetkami.

Inwestor zadeklarował także nawiązanie współpracy z Politechniką Poznańską i firmami z regionu, co powinno przynajmniej w pewnym stopniu ograniczyć emigrację polskich specjalistów. Oznacza to, że nowa inwestycja zapewni lepszą współpracę między sektorem nauki i gospodarki, umożliwi rozwój sektora badawczo-rozwojowego oraz nowoczesnych usług w Polsce, a także podniesie innowacyjność gospodarki w województwie wielkopolskim.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d1dmrp5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dmrp5