Obrona na wsparciu

Nowy tydzień przyniósł na otwarciu sesji kontynuację spadków na warszawskim parkiecie. Negatywny klimat jaki wytworzyły w Europie spadki rynków azjatyckich ciągnięte w dół przez ceny surowców i sektor bankowy zaszkodził również Warszawie.

16.05.2011 17:52

Nowy tydzień przyniósł na otwarciu sesji kontynuację spadków na warszawskim parkiecie. Negatywny klimat jaki wytworzyły w Europie spadki rynków azjatyckich ciągnięte w dół przez ceny surowców i sektor bankowy zaszkodził również Warszawie.

Dodatkowo wciąż żywe były niepokoje europejskich graczy o stabilność finansową wybranych krajów strefy euro. Ograniczony wpływ na zachowanie rynków finansowych mogły mieć również od rana doniesienia o aresztowaniu szefa MFW, co nie pomagało zwłaszcza euro. Skala przeceny naszych głównych indeksów ograniczała się jedynie do ułamków procenta, podczas gdy wiodące europejskie parkiety traciły ponad jeden procent. Utrzymująca się relatywna siła naszego rynku mogła wynikać z faktu obrony przez największe spółki istotnego obszaru wsparcia dla WIG20 jakim jest przedział 2800-2820 punktów. Start notowań za oceanem, choć spadkowy, nie wystraszył graczy w Warszawie, gdzie popyt przejął inicjatywę i zdołał wyprowadzić na finiszu WIG oraz WIG20 odpowiednio o 0,54 i 0,83 procent wyżej niż w piątek.

Największy udział we wspomnianej obronie miały akcje PKO BP (+3,3%), które próbują odrabiać straty po nieudanej pierwszej dekadzie maja. Po dodatniej stronie znalazły się również walory PGE (+1,05%), które wraz z poznańską Eneą pochwaliły się lepszymi od oczekiwań wynikami w pierwszym kwartale bieżącego roku. Z tego samego powodu wyraźnie zyskiwały akcje Asseco Polska, zyskując ponad dwa procent. Inwestorzy dobrzej przyjęli również wyniki ukraińskiego Kernela (4,03%), któremu dzisiejsze odbicie było zdecydowanie potrzebne po ostatnim słabszym okresie. Powyżej jednego procenta wzrósł również kurs Tauronu i Getinu, który odbił po silnej fali korekcyjnej. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się tutaj papiery PBG, które po czteroprocentowej przecenie poprawiły kilkuletnie minima. Tylko trochę lepiej zachowały się akcje GTC, a po ujemnej stronie notowania zakończyły również akcje KGHM, PKNOrlen, Lotosu i BRE Banku.

Mniej uznania znalazły na rynku wyniki Cyfrowego Polsatu, a bardzo negatywnie oceniono to co zarobił Eurocash, a co było zauważalnie poniżej rynkowych oczekiwań. Ogłoszenie strategii na najbliższe cztery lata po udanym kwartale poprawiło znacząco wycenę Stalproduktu - producenta wyrobów stalowych z Bochni. Zmiana na stanowisku prezesa nie zaszkodziła Synthosowi, który po znakomitych wynikach wydaje się być na fali i bije historyczne maksima. Kursy mniejszych spółek jeszcze dynamiczniej reagowały na prezentowane przez siebie wyniki kwartalne. Tak się stało w przypadku Fasingu, którego znakomity wynik wybił kurs 14 procent powyżej piątkowego zamknięcia. Odwrotna sytuacja miała miejsce w przypadku Polskiego Jadła, które po zanotowanej stracie przeceniono prawie siedem procent. Fiasko przejęcia od Skarbu Państwa Elektromontażu Poznań przyczyniło się do mocnego cofnięcia kursu Elektrotimu.

Przebieg sesji daje chwilę oddechu giełdowym bykom, którym kolejny raz udało się utrzymać główny barometr powyżej kluczowego wsparcia 2800 punktów. Udany finisz zwiększa szanse na wyprowadzenie skutecznego ruchu wzrostowego w kierunku strefy 2875-2880 punktów, która stanowi przyczółek do ataku na wcześniejsze szczyty. Martwić może jednak postawa szerokiego rynku, na którym niemal 60 procent spółek straciło dzisiaj na wartości, a wskaźnik najmniejszych papierów – sWIG80 spadł 0,5 procent. Sukces popytu generalnie wydaje się więc połowiczny i na faktyczne rozstrzygnięcia musimy jeszcze poczekać.

Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)