Trwa ładowanie...
d3un6wt

Oceny koniunktury w budownictwie w IV mniej negatywne niż w III, ale gorzej niż przed rokiem - GUS

20.04. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w kwietniu oceniany jest nieco mniej negatywnie niż w marcu, ale gorzej niż w zeszłym roku - wynika z badania GUS....

d3un6wt
d3un6wt

20.04. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w kwietniu oceniany jest nieco mniej negatywnie niż w marcu, ale gorzej niż w zeszłym roku - wynika z badania GUS. Wpływ na to mają mniej pesymistyczne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, a także bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej. Przewidywania dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są korzystne. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych podobny do zapowiadanego w marcu.

"W kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 10 (w marcu minus 12). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 26 proc. (w marcu odpowiednio 16 proc. i 28 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu.

Z badania wynika, że aktualny portfel zamówień, produkcja budowlano-montażowa oraz bieżąca i przewidywana sytuacja finansowa oceniane są mniej pesymistycznie niż przed miesiącem.

"Prognozy portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są optymistyczne. Nieznacznie zmniejszają się, mimo to nadal znaczące, opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Prognoza zatrudnienia jest mniej pesymistyczna od formułowanej przed miesiącem. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych zbliżony do zapowiadanego w marcu" - napisano w badaniu.

d3un6wt

"Spośród badanych przedsiębiorstw 22 proc. (przed rokiem 21 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się mniejszego niż oczekiwali przed rokiem wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych" - dodano.

Z badania wynika także, że przedsiębiorcy zgłaszają w kwietniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 69 proc. (71 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.).

"W kwietniu 20 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 68 proc. jako wystarczające, a 12 proc. jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 16 proc., 74 proc., 10 proc.) - napisano. (PAP)

nik/ jtt/

d3un6wt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3un6wt