Trwa ładowanie...

Od 1 listopada wyższe zasiłki na dzieci

Od 1 listopada wzrośnie wysokość zasiłków rodzinnych. Na dziecko w wieku do 5 lat będzie można otrzymać 68 zł miesięcznie. Jeśli ma ono od 5 do 18 lat, zasiłek wyniesie 91 zł. Jeżeli jest starsze, ale nie ma więcej niż 24 lata i jeszcze się uczy - 98 zł. Świadczenia te są przeznaczone tylko dla osób z rodzin o niskich dochodach.

Od 1 listopada wyższe zasiłki na dzieciŹródło: WP.PL
d41ktlz
d41ktlz

Zasiłki wzrastają o 20-30 zł. W pierwszej grupie wiekowej wzrost ten wynosi 20 zł, w drugiej 27 zł, a w trzeciej 30 zł.

Zasady przyznawania zasiłków rodzinnych wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 11 sierpnia 2009 r. dotyczącego wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się. Są one podstawą do ubiegania się o świadczenia rodzinne.

Wnioski o zasiłki należy składać do końca października w ośrodku pomocy społecznej, urzędzie miasta lub gminy, właściwych dla miejsca zamieszkania opiekunów dziecka. We wniosku trzeba podać wysokość dochodów na osobę w rodzinie. Zasiłek można dostać tylko wtedy, gdy dochody te nie przekraczają 504 zł miesięcznie, a gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne 583 zł.

Osoby, które złożą wniosek później, otrzymają pomoc finansową państwa dopiero od miesiąca, w którym złożą wniosek. Jeżeli ich sytuacja finansowa nie będzie się zmieniała, zasiłek będzie im przysługiwał do 31 października 2010 r. Potem trzeba będzie wystąpić o niego ponownie.

d41ktlz

Jeżeli dochody w rodzinie zwiększą się, to osoba, której przyznano pomoc, może stracić ją w trakcie okresu zasiłkowego. Jeśli rodzina zasiłku nie otrzymuje, a jej dochody w ciągu roku spadną, np. z powodu utraty pracy, możliwe będzie złożenie wniosku i uzyskanie świadczenia.

Zasiłek rodzinny przysługuje na dziecko, które nie ukończyło 18 lat, chyba że później jeszcze się uczy. Wówczas rodzice mogą dostawać zasiłek na dziecko najdłużej do ukończenia przez nie 21 lat, a jeżeli ma zaświadczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności - do ukończenia przez nie 24 lat.

Rodzina, która otrzymuje zasiłek rodzinny, na również prawo do innych świadczeń: z tytułu urodzenia dziecka, z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego, podjęcia przez dziecko nauki w szkole, albo poza miejscem zamieszkania, z tytułu rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, dla rodzin wielodzietnych.

d41ktlz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41ktlz