Trwa ładowanie...
d3v3wlo
zapisy na akcje

Od 20 grudnia zapisy na akcje Krajowej Spółki Cukrowej

Zapisy na akcje Krajowej Spółki Cukrowej prowadzone będą od 20 grudnia do 20 marca 2012 r. Akcje trafią do pracowników cukrowni i plantatorów buraków cukrowych. Jeden walor kosztuje 1,60 zł.

Share
d3v3wlo

Niemal 70 proc. uprawnionych, czyli 12 tys. pracowników cukrowni i plantatorów, jest zainteresowanych pożyczką na zakup akcji KSC. Dla tej grupy akcje są dostępne w transzy preferencyjnej. Wnioski o pożyczkę można było składać do 4 listopada 2011 r. Pożyczki będą udzielane przez KSC ze specjalnie utworzonego na ten cel kapitału rezerwowego.

Oferta akcji KSC zbywanych przez Skarb Państwa została podzielona na dwie transze: preferencyjną i standardową. W przypadku transzy preferencyjnej pierwszą ratę za akcje można zapłacić pożyczką uzyskana ze spółki, natomiast za akcje w ofercie standardowej trzeba zapłacić z własnych środków.

W transzy preferencyjnej zaoferowano uprawnionym 333 045 608 akcji. W ramach transzy standardowej pozostałe 464 735 609 akcji. W obu transach cena za jedną akcję wynosi 1,60 zł.

d3v3wlo

W transzy preferencyjnej jedna osoba uprawniona będzie mogła złożyć zapis podstawowy oraz zapis dodatkowy. W ramach zapisów podstawowych nie będzie redukcji - każdy będzie mógł objąć tyle akcji, na ile się zapisał. Natomiast jeśli w zapisach dodatkowych popyt na akcje przewyższy podaż, to zapisy zostaną proporcjonalnie zredukowane.

W transzy standardowej zapisy mogą podlegać redukcji.

Zapłata za akcje w obu transzach może być realizowana w ratach przez siedem lat.

Jak informuje spółka na swojej stronie internetowej, osoby uprawnione, które otrzymają pożyczkę, będą mogły również skorzystać z pomocy w załatwianiu wszystkich formalności związanych z zakupem akcji.

d3v3wlo

Zapisy przyjmować będą wybrane punkty Domu Maklerskiego PKO BP oraz oddziały tego banku. Punkty maklerskie, w których można zapisywać się na akcje, zlokalizowane są w pobliżu cukrowni; w pięciu województwach jest ich 60.

KSC jest największym producentem i sprzedawcą cukru w Polsce. W skład koncernu wchodzi siedem cukrowni, które przerabiają rocznie ok. 4 mln ton buraków. Strategia spółki zakłada utrzymanie pozycji lidera w kraju i wzmocnienie pozycji rynkowej w regionie Europy Centralnej. Na początku tego roku KSC przejęła cukrownię w Mołdawii.

Głównym produktem spółki jest cukier biały. Grupa KSC produkuje i sprzedaje również m.in. cukierki, wysłodki buraczane dodawane do pasz oraz energię elektryczną i cieplną.

W ostatnim roku obrotowym (2009/2010) przychody spółki wyniosły ponad 1,5 mld zł, zysk operacyjny ok. 255 mln zł, a zysk netto 188 mln zł. To pozwoliło na wypłacenie akcjonariuszom dywidendy w wysokości 89 mln zł. Po pierwszym półroczu 2010/2011 przychody spółki były równe ok. 963,4 mln zł, zysk operacyjny 187,6 mln zł, a zysk netto 141,2 mln zł.

d3v3wlo

Podziel się opinią

Share
d3v3wlo
d3v3wlo