Trwa ładowanie...

Od dzisiaj dłuższe urlopy rodzicielskie

Od dziś urlopy rodzicielskie będą dłuższe niż do tej pory

Od dzisiaj dłuższe urlopy rodzicielskieŹródło: Thinkstock
dahy69e
dahy69e

Od dziś urlopy rodzicielskie będą dłuższe niż do tej pory. Rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia ubiegłego roku przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego - w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki, sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu mogą skorzystać zarówno matka jak i ojciec.

Premier Donald Tusk powiedział, że intencją rządu jest aby ta nowelizacja kodeksu pracy sprzyjała między innymi sprawiedliwemu podziałowi obowiązków w obrębie rodziny. Wyraził nadzieję, że roczny urlop rodzicielski nie będzie wykorzystywany tylko przez matki.

Potrzebę dzielenia się obowiązkami w opiekowaniu się dziećmi podkreśla również minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz. jak mówił Informacyjnej Agencji Radiowej, urlop rodzicielski pozwala na bardziej elastyczne łączenie urlopu z pracą, na wymienianie się pomiędzy rodzicami.

Same kobiety też chcą bardziej sprawiedliwego podziału obowiązków w opiece nad dziećmi. Pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania Agnieszka Kozłowska Rajewicz zwróciła uwagę, że ostatnio coraz więcej ojców korzystało z przysługującego im dwutygodniowego urlopu. Teraz w planach jest kampania promująca wykorzystywanie przez nich urlopów rodzicielskich - zaznaczyła minister Kozłowska Rajewicz.

dahy69e

Przepisy o dwóch tygodniach urlopu przeznaczonego wyłącznie dla ojców pozostają bez zmian.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (za okres do 26 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka) będzie wynosił, tak jak to jest obecnie, 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Natomiast zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego (także do 26 tygodni) będzie wynosił co do zasady 60% podstawy wymiaru zasiłku.

Jeżeli jednak pracownica podejmie decyzję o skorzystaniu z urlopu rodzicielskiego jeszcze przed porodem składając wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim – dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego, to wówczas przez cały okres urlopu związanego z urodzeniem się dziecka będzie jej przysługiwał zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

dahy69e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dahy69e